ВИДЕО: Канада гори, над 400 активни пожари

пожари пожар во португалија
EPA-EFE/HUGO DELGADO

Повеќе од 400 шумски пожари продолжуваат да беснеат во Канада во она што премиерот Џастин Трудо го нарече „најлошата сезона на шумски пожари“ во историјата на земјата.

Најмалку 150 активни пожари се регистрирани во провинцијата Квебек.

Според канадската национална база на податоци за пожари, до денеска се уништени над 3,8 милиони хектари канадска шума.

Уште вчера беше издадено предупредувања за квалитетот на воздухот со висок ризик за милиони луѓе низ Северна Америка поради тековните шумски пожари во Канада. Чад од шумски пожар ги прекри големите градови во Онтарио и Квебек, вклучувајќи го и Торонто и неговите околни области,

ВИДЕО: Њујорк обвиен во портокалова магла поради шумските пожари во Канада

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот