ВИДЕО: Њујорк обвиен во портокалова магла поради шумските пожари во Канада

Фото: Insider News / Youtube / screenshot

Предупредувања за квалитетот на воздухот со висок ризик се издадени за милиони луѓе низ Северна Америка поради тековните шумски пожари во Канада. Чад од шумски пожар ги прекри големите градови во Онтарио и Квебек, вклучувајќи го и Торонто и неговите околни области, пренесува „Би-Би-Си“.

Чадот стигна до Њујорк и Конектикат, каде квалитетот на воздухот е класифициран како „нездрав“.

Голем дел од чадот во Њујорк доаѓа од Квебек, каде горат 160 пожари.

„Енвајермент Канада“ го издаде своето последно предупредување во вторникот за Отава, сметајќи дека квалитетот на воздухот во канадската престолнина е од „многу висок ризик“ за здравјето на луѓето. Во Торонто и неговите околни области, квалитетот на воздухот е класифициран како со „висок ризик“.

Во меѓувреме, американската Агенција за заштита на животната средина го класифицира квалитетот на воздухот во поголемиот дел од североисточниот дел на САД како „нездрав“, особено за луѓето кои веќе имале респираторни проблеми.

Советите за квалитетот на воздухот вклучуваат голем дел од Њујорк и Конектикат. Тие исто така се протегаат на север до Бостон и на југ до Питсбург и Вашингтон.

Делови од источна Пенсилванија, Њујорк и Нова Англија го забележаа нивниот индекс за квалитет на воздухот топ 200, што значи услови кои се „многу нездрави за секого“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот