20.8 C
Скопје

ВИДЕО: Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу со извонредна изведба на македонската песна „Оди ѕвездо“ од Наум Петрески

Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу едноставно не престанува да ја воодушевува македонската јавност со своите извонредни изведби на македонски песни.

За неговиот интерес за македонската народна музика е заслужен и нашиот оперски пејач Благој Нацоски, со кого Казухиро соработувал во минатото и кој воедно му ја доближил магијата на македонскиот мелос.

По изведбата на бројни македонски песни како „Македонско девојче“, македонската химна, легендарната песна од Јонче Христовски  – „Ако умрам ил’ загинам“ и многу други, јапонскиот оперски пејач Казухиро, сега ја отпеа и безвременската „Оди ѕвездо“ од Наум Петрески.

Котецу е познат јапонски уметник, кој воедно е и дел од операта во Токио, но покрај своите професионални ангажмани, голем дел од своето време го посветува на истражување на богатата македонската народна музика од која и самиот е воодушевен и дава сè за да ја пренесе на свој, уникатен начин.

Останатите негови изведби можете да ги слушнете на неговиот „Јутјуб“ канал – „Tokyo Opera“.

 

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар