ВИДЕО: Хрватска планинарка виси на карпа на планината Вележ, спасувањето трае со часови

Хрватица виси на карпа на планината Вележ во БиХ/ФОто: Скриншот/Фејсбук

Во тек е голема спасувачка акција за повредна хрватска државјанка кој виси на карпата на планината Вележ, јавува Дневни аваз.

Во акцијата учествуваат голем број станици на Горски спасувачки служби (ГСС) и седум членови на ГСС Прењ.

Спасувањето е тешко поради крајно непристапната локација и трае повеќе од три часа.

„На подрачјето на планината Вележ во месноста Вита Фелале се случи несреќа, во која е повредена државјанка на Република Хрватска. Во тек е спасувачка акција“, соопштија од Кантоналната управа на ЦЗ ХНК.

 

Na podrucju planine Velež na lokalitetu Vita Felale doslo je do nesrece u kojoj je povrijeđena drzavljanka RH . U tijeku je operacija spašavanja.

Posted by Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-e on Sunday, May 28, 2023

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот