23 C
Скопје

ВИДЕО | Џим Џармуш сними краток филм за модната куќа „Сен Лоран“: Нереален, мрачен, но и многу шик!

Режисерот Џим Џармуш режираше краток филм за модната куќа „Сен Лоран“, во кој се појавуваат ѕвезди како Џулиен Мур, Шарлот Гензбург и Клои Севињи. Реализацијата е надреална, мрачна и неверојатно шик.

Креативниот директор на Сен Лоран, Ентони Вакарело, побарал од режисерот на „Only Lovers Left Alive“ и „ Paterson“ да ја претстави пролетната колекција на брендот „следејќи ги своите правила“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAINT LAURENT (@ysl)

Џармуш го снимил краткиот филм „Француска вода“, што е мало ремек – дело на надреализмот. Филмот е субверзивен и ги крши правилата на филмскиот наратив и социјалната етика.

На напуштена забава, се појавува духот на Шарлот Гејнсбург, која му се појавува на келнерот во чудни сцени – јаде остатоци од вечера, пие шампањ директно од шише, вози мотор преку импресивна низа облека со дизајнерски печат на Вакарело.

Сценографијата е плашлива, а непријатноста е надополнета со музиката на групата „ The Brian Jonestown Massacre“.

Ентериерот на Џармуш е неочекуван пандан на пустината во која Вакарело ја претстави својата колекција за пролетта 2021 година во декември – хипнотичка фатаморгана „што го симболизира копнежот за мир, отворен простор, побавен ритам“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAINT LAURENT (@ysl)


Духот на Шарлот Гензбург сигурно изгледа многу шик во филмот, па не е ни чудо што нејзините пријатели – кои ги играат Клои Севињи, Хуан Мур и Индија Мур – се желни да ја пронајдат пред да оди на афтер – забава.

Поврзани вести

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Наталната карта на Меган Маркл откри сѐ! Затоа таа предизвика проблеми со кралското семејство

Слободен печат

ФОТО: Во мај вакцинација кај Дракула: Лекари со вампирски заби делат бесплатни вакцини

Слободен печат

Нов пресврт: Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Слободен печат

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

ФОТО: Барак Обама тагува: Тежок ден за нас, многу ќе ни недостасува

Слободен печат

Остави Коментар