epa08927152 David Alaba (L) of Bayern Munich heads under pressure from Lars Stindl of Borussia Monchengladbach during the German Bundesliga soccer match between Borussia Moenchengladbach and FC Bayern Munich at Borussia-Park in Moenchengladbach, Germany, 08 January 2021. EPA-EFE/LARS BARON / POOL CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Фудбалерите на Борусија Менхенгладбах го совладаа Баерн Минхен со 3:2 во дербито на 15. коло од Бундеслигата.

Актуелниот германски и европски шампион по само 26. минути игра имаше водство од 0:2, но на крајот го претрпе вториот пораз сезонава.

Баварците одлично го започнаа натпреварот, со головите на Роберт Левандовски во 20. минута од пенал и на Леон Горецка во 26. минута поведе до 0:2.

Во тие моменти изгледаше дека Баерн ќе забележи уште една рутинска победа и тоа против конкурент за највисок пласман, се случи пресврт. Домашниот тим до крајот на полувремето успеа да дојде до израмнување благодарение на Јонас Хофман кој во 36. и 45. минута го совлада Манел Ноер.

На стартот од второто полувреме, во 49. минута. преку Флоријан Нојхаус, Борусија поведе до 3:2 и најави големо изненадување.
До крајот на натпреварот фудбалерите на Баерн ја презедоа иницијативата но не успеаја да најдат начин да го совладаат голманот Зомер по трет пат. И покрај поразот, Баерн остана лидер на табелата со 33 бода, два повеќе од Лајпциг кој има и натпревар помалку, додека Борусија Менхенгладбах се наоѓа на седмото место со 24. бода.