Велика Британија ги затвори продавниците

Фото: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека сепак нема да бидат можни собири за Божик, како и дека сите продавниците кои не извршуваат неопходни дејности мораат да бидат затворени во Лондон и добар дел од јужна Англија во рамките на новите, построги рестриктивни мерки во борбата против ширењето на коронавирусот.

Џонсон рекол дека Лондон и подрачје на југот во Англија кои досега беа во режимот на третото, највисоко ниво на рестрикции ќе бидат преместени во уште построго четврто ниво, со кое се наложува затворање на сите продавници и фирми кои не продаваат основни намирници.

Исто така, во подрачјето на четврто ниво нема да се воспостават планираните олеснети мерки со кои требаше да се дозволи собири на три фамилии во таканарачените „божиќни меурчиња“.

Собирите со луѓе од различни домаќинства ќе биде дозволено само на јавни места само под многу строги услови.

Извор: Бета.рс

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот