Вардар е меѓу носителите на ждрепката за ракометната ЛШ

Сè уште актуелниот европски шампион, Вардар и во следната сезона ќе биде еден од фаворитите во Лигата на шампионите откако денеска беше одреден да биде еден од носители на ждрепката за елитното натпреварување.
Вардарци на ждрепката која треба да се одржи на 1. јули во Виена, ќе бидат во првиот шешир заедно со уште Веспрем, Барселона и ПСЖ.

Во новата сезона Лигата на шампионите ќе се игра во изменет формат, ќе учествуваат само 16 екипи кои ќе бидат сместени во две групи со по осум тима. Така, од секој шешир ќе се извлекуваат по две екипи за секоја група, па Вардар може да добие за ривал само еден гигант од Веспрем, Барса и ПСЖ.

Прочитајте и...  Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Според пропозициите на ЕХФ, две екипи од иста земја не смеат да играат заедно па така Вардар ќе може да игра или со Веспрем или со Пик Сегед. Истото сценарио го очекува и со германските и француските екипи, „црвено-црните“ ќе може да играат или со ПСЖ или со Нант, а Кил или Фленсбург ќе им биде бундеслигашниот ривал.

Двете најдобри екипи од секоја група директно ќе се пласираат во четвртфиналето, додека тимовите од трето до шесто место ќе разигруваат меѓу себе за преостанатите четири четвртфинални билети.

ШЕШИР 1: Вардар, Веспрем, Барселона, ПСЖ.
ШЕШИР 2: Кил, Киелце, Алборг, Порто.
ШЕШИР 3: Мешков Брест, Мотор, Нант, Пик Сегед.
ШЕШИР 4: Целје, Загреб, Елверум, Фленсбург.

Прочитајте и...  Босанскиот репрезентативец Тарабокија ќе го засили Металург

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат