Утро версус вечер: Рутини и навики за кои Вашата кожа ќе Ви биде благодарна

нега на кожата
Фото: Profimedia

Добрата кожа не е само прашање на ДНК – вашите секојдневни навики, всушност, имаат големо влијание врз она што го гледате во огледалото. Додека постојат безброј различни мислења за тоа која рутина да ја примените, превземете и навикнете, еве што треба да имате на ум.

Негата за кожата е нешто што е потребно 24/7 секој ден од годината, па се подразбира дека секој дел од денот бара различен пристап. Шминка, сончеви зраци, време за одмор и впивање на продуктите – постојат многу фактори кои треба да се земат предвид, но колку и индивидуално да ѝ пристапувате на рутината која ја создавате за себе, има неколку константи од кои  можете да тргнете – и да ги запаметите како такви.

Која е разликата помеѓу утринската и вечерната рутина?

Утринска рутина за нега на кожата

Од пропуштен аларм до клучеви кои не знаете каде се, има бескрајни пречки што можат да се појават секое утро и да ви го пореметат тајмингот. Поради оваа причина, концентрирајте се на создавање на податлива рутина.

Утрата не се релаксирачко време за грижа за себе, затоа мора да биде едноставно и одржливо. Фокусирајте се на заштитата на вашата кожа од фактори на животната средина, како што се загадувањето и УВ зраците.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by R&R Luxury Nigeria (@randrluxury_ng)

Разумниот режим за нега на кожата треба да вклучува антиоксиданс, како серум со витамин Ц, хидратантна крема, крема за сончање и крем за очи што е соодветен за вашиот тип кожа. Ова ќе потрае буквално 20 секунди и ќе ја заштити вашата кожа во текот на денот.

И, не, шминката со заштитен фактор едноставно нема да ја намали. Самостојното средство за заштита од сонце е толку важен дел од вашиот режим за нега на кожата. Пудрата созаштита е подобра од онаа без, но треба да се користи заедно со засебен „SPF“. Има толку многу формулации за заштита достапни сега што е навистина застарено да се каже дека сите се тешки, лепливи и со непријатна миризба. Најдете некоја кој функционира за вас. Тоа е вреден и еднократен потфат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @toxic__labs

Влажноста е сè

Можеби се двоумите за тоа дали е прекумерно или неопходно да се користат производи кои се специфични за одредена зона, но професионалците го потенцираат секојдневното користење на крем за очи. Кожата на вашите очни капаци е прилично тенка во споредба со остатокот од вашето лице, и има тенденција брзо да се исуши и да се збрчка порано.

За соодветна хидратација која ќе го измазни и омекне надворешниот слој на вашата кожа се предлага да користите крем за очи со омекнувачка текстура. Фокусирајте се на состојките кога бирате производи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Let It Glow (@let_it_glow30)

Имате потреба од влажност? Пробајте крем за очи со хијалуронска киселина.

Сакате да ја подмладите кожата околу очите? Најдете еден со пептиди.

Плус, пробајте ја следната брилјантна стратегија: преместете ги и чувајте ги утринските производи за нега на дофат на раката, можеби и директно на комодата во спалната соба наместо во бањата. Па кога ќе влезете во Вашата соба да се облечете, можете лесно да ги користите.

Да се ​​исчисти или да не се исчисти?

Тоа е утринското прашање за подготовка на кожата. Гласаме за првото. Кога вашето тело мирува во текот на ноќта, вашата кожа ослободува нечистотии, такашто не сакате да го започнете вашиот ден со сето она што останува на лицето или да нанесувате здрава рутина за нега на кожата или шминка.

Изберете средство за чистење кое одговара на вашиот тип на кожа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SKIN Medical Spa (@skinmedicalspasf)

Генерално, геловите најдобро функционираат за мрсна кожа, додека кремите се идеални за сува кожа. Сега, пробајте опција без средства за чистење, само додајте вода.

Ако сакате кратенка, користете ткаенина за чистење со текстура или конџак сунѓер. Меко е и нежно и идеално за некој што се занимава со прекумерно чистење и сушење.

Вечерна рутина за нега на кожата

За многумина од нас, вечерта е единственото време на располагање за вистински да се препуштиме на нега на кожата. Ноќниот ритуал е само Ваш ритуал за само-грижа на кожата, кога имате малку повеќе време за себе и можете да вметнете некој чекор и производ плус.

Наместо да го гледате часовникот, искористете ја секоја можност што би можела да ви одговара. Не мора да чекате токму пред спиење за да ја направите вашата рутина. Штом се вратите дома без намера повторно да излегувате, направете ја вашата вечерна рутина, што е најдобро додека сè уште имате енергија. Ако почнете да гледате телевизија и заспиете на каучот, нема да сакате да правите цела рутина и ќе завршите директно во кревет. Откако ќе се вратите дома и ќе се промените во нешто поудобно, направете го тоа веднаш.

Нејзиното височество – маската за спиење

Со долг сон за убавина пред вас, изберете производи кои се специјално дизајнирани за заздравување на епидермисот додека мирува. Ова е време за серуми и хидратантни креми кои ќе ја воспостават природната бариера, кои се потешки или имаат текстура која можеби не е соодветна за дневна примена или се компатибилни со шминка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gift Republiq (@giftrepubliq_new)

Покрај ноќните креми, маските за спиење (направени за да се упијат и да се оставаат преку ноќ) може да го заокружат списокот на пропратници за убавина во кревет. Популарни во азиската нега на кожата и стануваат сè пошироко достапни, тие се справуваат со проблеми како што се хидратација, пилинг, осветлување и зацврстување.

Маските за спиење се одличен начин да внесете добри состојки за третман во вашата кожа. Тие имаат тенденција да бидат малку поконцентрирани отколку во обичните маски. И секогаш нанесете го вишок од ноќни производи на вратот, градите, па дури и на задниот дел на рацете.

Дали имате проблем да заспиете? Овие производи кои поттикнуваат сон вреди да се додадат во вашата рутина за нега на кожата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stella ⭐️ (@st3llap3trova)

Сјај до кревет

Кога ќе зајде сонцето време е да се концентрирате на нега на кожата со активни состојки. Пред спиење е време да се користат посериозни производи или производи ориентирани кон темелен третман – оние кои имаат корективни состојки и може да ве направат почувствителни на УВ зраците.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Candice H 🌸💋 (@undermyskinza)

За да се одржи здрава кожа со свеж сјај фокусот е на пилинг и хидратација, и тоа е систем кој се ротира. На пример, може наизменично да се користи подлога од „AHA“ или ретинол серум една вечер и хидратантна маска за спиење следната ноќ.

Ретинолот и другите деривати на витамин А, исто така, го прават пресекот за најважните состојки во текот на ноќта. Многу форми не се фотостабилни, па затоа е најдобро да ги користите преку ноќ за да имаат седум до девет часа време да делуваат, работат, и да не ризикуваат да бидат разградени од УВ светлината во текот на денот.

Видео на денот