УЕФА повторно ги помести термините за ЛШ и ЛЕ

Европската фудбалска федерација (УЕФА) денеска преку видеоконференција со сите земји членки ги претстави новите планови за завршување на фудбалската сезона во Европа.

Претставени се неколку опции во врска со репрезентативните активности и за завршување на сезоната во Лигата на шампионите и Лигата на Европа чии термини повторно се поместени.

УЕФА финалето во ЛШ го закажа на 29 август, а два дена порано предвидено е да се игра финалето и во ЛЕ.

Фудбалските федерации исто така добија препораки своите првенства да ги завршат до крајот на летото, не прецизирајќи одреден датум.

Исто така има и три опции за завршување на плејофот во Лигата на нациите преку која Македонија се надева дека ќе обезбеди пласман на Европското првенство. Македонија својот наптревар против Косово од полуфиналето во Лигата на Нации ќе го игра во септември и октовмри, во октомври и ноември или третата опција е само ноември.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Поврзани вести

Алиоски од клупата го гледаше поразот на Лидс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пирло: Дибала е голем шампион и наскоро ќе биде на терените!

Слободен печат

Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Слободен печат

Лацио повторно во ЛШ: УЕФА потсети на мајсторијата на Пандев против Реал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Слободен печат

Солскјер изненади со списокот на играчи пред дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар