12 C
Скопје

УБ: Скопје за почетници, добро упатени и понављачи

Ѓорѓе Јовановиќ објави стрип за Скопје во новогодишниот број на Слободен печат Стрипот насловен „Скопје за почетници, добро упатени и понављачи”, кој излезе како додаток на новогодишниот број на весникот „Слободен печат“ е дело на ликовниот уметник Ѓорѓе Јовановиќ, а текстовите се на Иван Шопов, Жарко Лукинац и еден расказ од Оливера Ќорвезироска. Јовановиќ за УБ рече дека неговата идеја била преку стрипот да потсети на урбаната култура и култните ликови и места на некогашно и сегашно Скопје.

Тој најави и нови продолженија на стрипот.

Прочитајте и...  Заев: Направивме сериозен исчекор во разговорите за државјанствата со Алијанса и Алтернатива

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар