6 C
Скопје

Tag : стрип

Културен печат

Награда „Лифт“: Стрипот „Назад во 2019-та“ на Евгенија Трајковска е најдобар во 2020-та

Тони Димков
Првата награда на третиот годишен конкурс за стрип „Лифт“ за 2020 година на издавачката куќа „Темплум“ ја доби авторката Евгенија Трајковска со стрипот „Назад во...
Културен печат

Графички роман: „Уметноста на летањето“ со пораки на хуманост

Тони Димков
Стрип-книжарницата „Бункер“ го објави графичкиот роман „Уметноста на летањето“ на Антонио Алтариба и Ким. Оттаму велат дека изборот на романот не е случаен, бидејќи станува...
Вести Култура

ВИДЕО | Битољану: Го издадовме графичкиот роман “Уметноста на летањето” за да ги поттикнеме најмладите

Александра Бубевска
Стрип книжарницата „Бункер“ го објави графичкиот роман „Уметноста на летањето“ од Антонио Алтариба и Ким. Издавачот Владимир Битољану вели дека тоа било особен предизвик во...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

ВИДЕО: „Let Them All Talk“ – Погледнете го трејлерот за филмот во кој Мерил Стрип тргнува на животно патување

Слободен печат
Претставен е првиот трејлер за филмот „Let Them All Talk“ во кој главна улога ја толку легендарната Мерил Стрип, а режијата ја потпишува Стивен Содерберг....
Културен печат

Разговор со Михајло Димитриевски (Тхе Мичо): Секогаш ќе има луѓе што сакаат да читаат стрипови

Тони Димков
Битолчанецот Михајло Димитриевски, попознат како Тхе Мичо, е легенда на стрип-цртањето и илустрацијата не само кај нас, туку и во глобалната индустрија на видеоигри и...
Културен печат

Графичка новела: „Плати, па клати“ од Честер Браун во издание на „Темплум“

Тони Димков
Книгоиздателството „Темплум“ го објави графичкиот роман „Плати, па клати: мемоари на еден уживател на проституција во слики и зборови“ од канадскиот автор Честер Браун. Преводот...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Мерил Стрип одржа лекција: Доста ми е од цинизам, критичност и било какви барања – ја загубив желбата за задоволување!

Слободен печат
Познатата филмска дива и повеќекратна оскаровка во текот на својата повеќедецениска кариера си поставила неколку ставови за луѓето и животот… „Повеќе едноставно немам трпение за...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Филмски карантин за овој четврток: 10-те најдобри улоги на фантастичната Мерил Стрип (ВИДЕО)

Слободен печат
Многумина ја сметаат за најдобрата актерка на нашето време, а многумина велат и дека е најдобрата актерка на сите времиња, иако Мерил Стрип е многу...
Културен печат

ГЛАДНО СРЦЕ: Нова стрип-книжарница во центарот на Скопје

Тони Димков
Основната намера на Бруно Јовановски со отворањето на книжарницата „Гладно срце“ е да со отворат можности за ширење на стрип-културата со изданија кои, речиси, се...
Вести Култура

Стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски отвора книжарница

Слободен печат
Во центарот на Скопје (во близина на порта Буњаковец) утревечер (среда), во 19 часот, ќе биде отворена книжарницата на стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски. Новиот...