УАПСЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МАЛИОТ САША: Дали синот на политичарот загинал поради матниот бизнис на татко му?

Автомобилот во кој беше убиен тригодишниот син на украинскиот политичар и бизнисмен Вјачеслав Соболев припаѓа на компанија за која се води истрага заради сомневање дека финансирала терористи. Полицијата привела две лица заради сомневања дека го извршиле ова страшно злосторство.

Полицијата во Киев привела две лица заради сомневања дека во недела околу 17 часот отвориле оган врз автомобилот „ренџ ровер“ со кој управувал Соболев. Во нападот настрадал неговиот тригодишен син Саша, кој бил погоден од куршум во глава, додека седел покрај мајката на задното седиште. Детето починало на пат кон болницата.

Приведени се момчиња стари околу 20 години, соопштила полицијата. Мотивот за нападот уште не е познат, а деталите ја водат истрагата во повеќе правци. Уште не е познато дали Соболев бил метата. Тоа што е интересно, меѓутоа, е фактот дека автомобилот со кој управувал припаѓал на компанија против која се води истрага заради сомневања дека финансирала терористи во Донбас.

Прочитајте и...  Путин предлага самит 5+1 со Иран

Самиот Соболев во својата имотна карта навел дека рента возило од компанијата „DonukproektNII“, која е регистрирана во Доњецк. Компанијата како што пренесуваат локалните медиуми ја основал самиот Соболев, но во меѓувреме се „повлекол од работата“.

Минатите месеци против оваа компанија се води истрага заради сомневања дека финансирала терористи на територија која не е контролирана од Киев. Самиот Соболев од друга страна тврди дека нема никаква поврзаност со оваа компанија уште од 2007 година.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат