У18: Македонските фудбалски надежи загубија од Србија

Македонската репрезентација до 18 години ремизираше без голови против Србија на првиот контролен натпревар кој двете селекции го одиграа на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје.

Милан Кременовиќ во второто полувреме, во 55. минута го постигна погодок за победа на гостинската репрезентација. По центаршут во нашиот шеснаесетник, невнимателно реагираше нашата одбрана, топката се одби до Кременовиќ и ја смести во мрежата на голманот Китановски.

Без шанси за отворање на резултатот двете селекции ги завршија првите 45. минути, а во продолжението од натпреварот за одбележување, освен голот на Србија, е одличниот удар на нашиот Дамјан Трајановски во 85. минута кога добрата интервенција на голманот спречи израмнување на 1:1.

Вториот меч меѓу селекциите на Македонија и Србија до 18 години ќе се одигра в четврток, исто така на тренинг центарот „Петар Милошевски“ со почеток во 11:00 часот.

Прочитајте и...  МЗ отвори посебни сметки за донации, може да се донираат пари, но и опрема

Нашата репрезентација предводена од селекторот Шкумбин Арслани натпреварот го започна во следниот состав:

Македонија до 18 години: 1. Кристијан Китановски, 3. Аљтрим Јакупи, 4. Виктор Крстевски, 7. Бехар Фета, 8. Иван Николов, 9. Азер Омерагиќ, 11. Методи Максимов, 13. Бенјамин Далипи, 15. Имран Фетаи, 19. Марио Илиевски, 21. Хамза Рамани.

12. Иван Николовски, 22. Кире Новаков, 2. Јасин Муше, 5. Александар Ѓурковски, 6. Спасе Терзиев, 10. Лука Станковски, 14. Адас Рамадани, 16. Луан Абази, 17. Анатолиј Петејчук, 18. Лавдрим Љатифи, 20. Фитон Адеми, 23. Дамјан Трајановски.

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат