Тринаесет затвореници од „Идризово“ во самоизолација: Засега никој не развил симптоми на коронавирус

Коронавирусот во затворот го внесе затвореник од Велес кој бил на викенд отсуство.

Тринаесет затвореници од казнено-поправниот дом „Идризово“ се во самоизолација бидејќи биле во затворски оддел каде престојувал и осуденик за кој веќе е потврдено дека е заболен од коронавирус. Други двајца затвореници кои пак имале непосреден контакт со заболениот велешанец, се негативни на вирусот. Tие засега се во добра здравствена состојба и никој од нив немал потреба од болничко или арестанско згрижување.

Драматичната состојба во К.П.Д. „Идризово“ започнала кога велешанец на педесетгодишна возраст, самоиницијативно побарал викенд отсуство. Од страна на затворските власти тоа му било дозволено во период од 24 до 27 јуни. Но, на 30-ти минатиот месец се пожалил на покачена температура поради што веднаш бил изолиран од другите осуденици во затворското крило. Му бил направен тест на коронавирус, кој бил позитивен.

Прочитајте и...  Четириесет и девет годишен маж загина сечејќи дрва

Во извршената епидемиолошка анкета велешанецот навел дека не може да посочи дека се сретнал со некого кој бил позитивен на коронавирус или пак бил во изолација, или кој било сомнителен случај. За средбите кои ги имал додека бил на викенд отсуство во Велес изјавил дека биле кратки, така што не може да каже од кого се заразил. Велешанецот е во посебна просторија во самоизолација.

Затворските служби, како што велат од затворот „Идризово“ веднаш во самоизолација од 14 дена го ставиле целото крило бидејќи сите затвореници се соба до соба и имале меѓусебен контакт. Во изолација е и Сеад Кочан кој е осуден на 4,8 години затвор од страна на Апелациониот суд, а по обвинението кое го застапуваше пропаднатото СЈО за предметот „Труст“.

Прочитајте и...  СВР Тетово поднесе кривична пријава против градоначалникот на општина Боговиње

До денес ниту еден од изолираните затвореници не развил симптоми, а доколку дојде до таква состојба осуденикот веднаш ќе биде препратен во алтернативната опција, односно арестанскиот објект за лекување во склоп на Клиничкиот центар во Скопје.

Затворските власти велат дека од започнување на пандемијата на коронавирусот ги имаат преземено сите неопходни мерки за заштита на персоналот и на осудениците. Сите тие биле запознаени дека треба да ги почитуваат мерките за заштита, да носат заштитна маска, да одржуваат дистанца и да не се групираат.

За 15-ти овој месец се закажани вонредните избори во земјава, а ден пред слободните граѓани, право на глас ќе остварат лицата кои се на издржување на казна затвор во сите казнено-поправни домови, меѓу нив и тие од најголемиот затвор во земјава, КПД „Идризово“. Во овој затвор право на глас имаат 1.050 затвореници. Тие ќе гласаат на 14 јули, под посебни протоколи.

Прочитајте и...  Утрово продолжи потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат