Три причини зошто никогаш не смеете да ги решавате туѓите проблеми!

Помагањето на другите не е толку корисно колку што не учеле. Да, можете да помогнете некому доколку се најде во неволја, но никако не смеете да ги решавате туѓите проблеми бидејќи на крајот тоа ќе ви наштети.

Постојат три причини зошто никогаш не смеете да ги решавате туѓите проблеми:

1. Ја сузбивате нивната издржливост и размислување

Луѓето се родени без можноста да ги решат проблемите или да пронајдат решение. Се доаѓа со пракса. Оваа способност има когнитивни, емоционални и бихевиорални аспекти. Тоа значи дека личноста едноставно не може сама да научи да ги решава проблемите преку ноќ.

Единствен начин е да се соочи со проблемите и сама да ги реши. Решавањето на сопствените проблеми ни помага да бидеме одлучни, издржливи и секогаш во движење.

Прочитајте и...  Оливија Њутн откри зошто со Џон Траволта не играа во продолжението на „Брилијантин“!

2. Инхибира развој и предизвикува зависност

Што се случува кога личноста има некој кој постојано го вади од проблеми? Едноставно престанува да се развива и напредува. Останува ментално незрела личност засекогаш.

Тоа доведува до низа последици. Прво, луѓето не знаат сами да ги решат своите проблеми, па стануваат зависни. Ништо не знаат да постигнат сами. Сето тоа со тек на времето води до себичност и безобразлук.

3. Дали вие навистина знаете што е најдобро за нив?

Ова е една од најголемите причини зошто не треба да ги решавате туѓите проблеми. Што точно ве навело да знаете што е најдобро за другите? Вие светот го гледате со други очи од оние на кои им помагате. Она што е добро за вас, за другите може да биде ужасно.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Понекогаш дури и најдобрите намери имаат страшни последици. Никој нема право да ги наметнува сопствените решенија на другите луѓе.

Желбата за решавањето на туѓите проблеми секогаш е лоша идеја, бидејќи на тој начин личноста на која ѝ помагате се сомнева во своите способности.

Доколку сакате да помогнете бидете поддршка и ништо друго.

Прочитај повеќе

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Виц на денот: Градежна фирма

Слободен печат

Крај на големата љубов: Шехерезада и Сулејман се пред развод, нема веќе страст! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се породи ѕвездата на мјузиклот „Мама Миа!“: Актерката успешно ја сокри бременоста! (ФОТО)

Слободен Печат

Ријана позираше во проѕирен градник, па се искара со своја обожавателка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Овие луѓе со исти хороскопски знаци се неверојатно компатибилни и создадени еден за друг!

Слободен Печат

За Каролина Гочева допрва почнува лето: Пејачката отпатува на „непозната“ дестинација и објави фотографија во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оливија Њутн откри зошто со Џон Траволта не играа во продолжението на „Брилијантин“!

Слободен Печат

Миленикот на жирикомисијата од „Ѕвездите на Гранд“, Гоце од Прилеп сними песна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е најлошата работа која можете да ја чувате во вашиот паричник!

Слободен Печат

Од оперско пеење, до награда на „Макфест“: Интервју со Полина Тасева, новата ѕвезда на македонската музичка сцена! (ФОТО/ВИДЕО)

Васко Спасоски