Третото место за кошаркарите на Работнички во плеј-офот

Во вториот натпревар, оној за конечен пласман, кошаркарите на Работнички беа подобри од ТФТ Моцарт со конечен резултат 96:68. Работнички ја заврши натпреварувачката сезона 2023/2024 во Првата македонска лига како третопласиран.

Првиот период од мечот во СРЦ „Кале“ беше и најизедначениот, по првите 10 минути, гостите имаа минимална предност (18:17). Но, Работнички се покажа како подобар состав и во наредните две, во кои се стекна со голема предност.

На крајот од третата четвртина, најтрофејниот македонски кошаркарски клуб водеше со 66:51. Само како потврда на подобрата игра во текот на тие 30 минути.

Предноста на Работнички се покажа како сосема доволна за да ја одбранат во оние 10 кои беа и последните за двете екипи во оваа сезона.

Ѓуроски реализираше 22 поени, Трајс и Шошкиќ по 13, а Ефремовски имаше уште 12 поени кај победникот, додека кај ТФТ, Верц заврши со 14 поени, Хаутон имаше двоен ефект од 13 поени и 11 скокови, додека Калхун и Ташовски додадоа по 12 поени.