Трамп се подготвува за посета на Србија и Косово

Белата куќа официјално се согласува

Американскиот специјален пратеник Ричард Гренел изјави дека претседателот Доналд Трамп набргу ќе ги посети Србија, Косово и регионот. Сепак, Гренел додава дека сè уште не е одреден датум.

„Американскиот претседател Доналд Трамп е навистина возбуден и има намера да ја посети Србија, Косово и регионот. Сите сме возбудени. Датумот на неговото пристигнување во Белград веќе се планира. Сега треба да работиме на наоѓање датум што би одговарал и на Белата куќа и на Советот за национална безбедност, кои исто така би биле вклучени во организацијата на посетата.“ рече Гренелел во радио интервју со Д-р Олга Раваси, претседател на Србите за Трамп 2020 година.

Говорејќи за српската радиостаница Чикаго, Ричард Гренел рече дека САД не сакаат да се мешаат во решавањето на проблемите помеѓу Приштина и официјален Белград, бидејќи двете земји треба сами да ги решат.

Прочитајте и...  Светска банка: 12 милијарди долари за вакцини за сиромашните држави

Џими Картер е последниот американски претседател кој ја посетил Србија во 1980 година.

Прочитај повеќе

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат