Тинејџери пронашле бебе во кутија за јајца во Сибир, надвор било минус 20 степени

Фото: Профимедиа

Руските власти соопштија дека бебето пронајдено во Сибир на минус 20 степени Целзиусови е во добра здравствена состојба, пишува Би-Би-Си.

Бебето, оставено во кутија за јајца, го пронашле петмина тинејџери, на улица во близина на селото Сосновка. Родителите на еден од тинејџерите веднаш го пренеле во болница каде било констатирано дека е во добра здравствена состојба.

Полицијата ја бара мајката на девојчето и отвори истрага за обид за убиство на малолетно лице, јави Би-Би-Си.

Родителите на тинејџерот, Ана и Дмитриј Литвинов, сакаат да го посвојат бебето, но мора да почекаат да видат дали полицијата ќе ги најде нејзините роднини.

Видео на денот