Tag : сибир

Вести Свет

Отворена истрага за излевањето течен отпад во Сибир

Слободен печат
Властите покренаа истрага откако беше објавено дека од фабриката за сосови во Норилск, Сибир, бил фрлен отпад во тундра, потврдија официјални претставници за агенцијата ТАСС....
Вести Свет

СМО не ѝ верува на Русија, бара потврда за рекордната температура во Сибир

Марина Дамческа
Светската метеоролошка организација (СМО) побара од руските власти да ја потврдат веста за загрижувачката рекордна температура од 38 степени Целзиусови што била регистрирана во Сибир,...
Вести Свет

Алармантно високи температури на Сибир: Измерени 38 Целзиусови степени

Слободен печат
Продолженото невообичаено топло време во Сибир е алармантен знак, веруваат климатските научници. Површинските температури во Сибир беа 10 степени над просекот во мај, така што...
Вести Свет

Во Сибир регистрирани рекордни 38 степени

Слободен печат
Рускиот град Верхојанск во Сибир, познат по тоа дека има најекстремни температури во светот, забележа рекордни 38 степени, соопшти руската метеоролошка служба. Градот се наоѓа...
Вести Свет

Путин прогласи вонредна состојба по излевањето нафта во река во Сибир

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин прогласи вонредна состојба откако 20.000 тони нафта се излеаја во река во Арктичкиот круг. Резервоар за гориво во електрана во близина...
Вести Свет

Руската војска е испратена во најголемиот рудник за злато во Сибир кој станува ново жариште на коронавирусот

Слободен печат
Руска војска е испратена во Сибир за да го запре ширењето на новиот коронавирус во жариштето кое се појави во најголемиот рудник за злато во...
Вести Магазин Свет

ВИСТИНСКО ЧУДО: Родено бебе „големо“ колку пенкало, лекарите стравуваа дека нема да преживее (ФОТО)

Слободен печат
Мајката на бебето се породила во октомври во 23. недела од бременоста и новороденчето било малечко колку пенкало. Докторите четири месеци деноноќно го следеле нејзиниот...
Вести Свет

Спасени 600 риболовци кои пловеле на огромна санта мраз (ВИДЕО)

Слободен Печат
Руската служба за реагирање во случај на опасност спасила 536 риболовци кои биле заробени на голема санта мраз, која се одвоила кај островот Сахалин, на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Чудо во Сибир: Жена падна од деветти кат на зграда, стана и си замина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат
Сосед сними неверојатна сцена во Сибир – на својата камера забележа жена која паѓа од девети спрат на зградa, пренесува српски „Курир“. На снимката може...
Вести Свет

Пожар во Сибир, загинаа најмалку 11 луѓе

Слободен печат
Во пожар што изби во источниот дел на Сибир загинаа најмалку 11 луѓе, соопштија руските власти. Пожарот избил во еднокатна зград во село во регионот...