Тече рок од 100 дена да се утврди кој ќе ја чешла работата на судиите и обвинителите

Најавата за ревизија на предмети по случаен избор се најде и во мандатното писмо на министерот Маричиќ

Министерството за правда нема конкретен план како ќе се одвива и кој ќе ја реализира најавената ревизија на пет проценти од судските предмети. Оттаму брифираат дека процесот на консултации е во тек, а министерот Бојан Маричиќ веќе остварил средби со претседателите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, како и со претставници на граѓанските здруженија.

Од Министерството се категорични дека пред се со ревизијата треба да бидат опфатени предметите од висока корупција и организиран криминал, односно да се утврди зошто се пред застарување и дали е употребен преголем временски период за истрага и процесуирање на пријавите, ставајќи го акцентот на предметите што ги води Обвинителството на чие чело е Вилма Русковска и оние кои се отпочнати од СЈО, без да бидат ставени во втор план и делата од граѓанските судови.

Прочитајте и...  Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Неофицијално, засега постојат две опции за тоа како ќе се спроведува ревизијата. Според едно од можните решенија, ќе треба да се состави посебна Комисија, во која би членувале стручни лица, судии, обвинители и претставници на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, а другата варијатна е целиот процес да го туркаат единствено Советите, кои би биле зајакнати со ресурси.

Останува нејасно дали за ревизијата ќе бидат неопходни законски измени, со оглед на фактот што поголемиот дел од законите што се однесуваат на правосудството се донесуваат со двотретинско мнозинство, освен на пример Законот за судски совет, кој се усвојува со 61 пратенички глас.

Инаку, од Министерството за правда истакнаа и дека треба да се работи на подобрување и зајакнување на АКМИС-системот за распределба на предмети, но сличен систем планираат да избоксуваат и во работата на Обвинителството и Уставниот суд.

Прочитајте и...  Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

Прочитај повеќе

Помпео: Ерменија и Азербејџан да го запрат насилството

Слободен печат

Гутереш: Бројката на жртви од ковид-19 е застрашувачка

Слободен печат

Пејачката Малинкова тврди: Ќе барам оштета, никогаш не сум донирала пари за политичка партија

Бислимоски: Подготвени сме за грејната сезона, потрошувачите топлинската енергија ќе ја добиваат околу 6 часот

Слободен печат

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

СП.

Отворен првиот плоштад за велосипеди во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

СП.

Обид за грабеж во домот на докторот Вело Марковски

Лука Андреев

Клаудио Губитози: На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку што сакате да бидете

СП.

Германија бележи рекорден јавен долг поради Ковид-19

Слободен печат

Илон Маск пак распали по Бил Гејтс: Сите умираат, никој од моите нема да се вакцинира!

Марина Дамческа

Дебар и Центар Жупа утре ќе останат седум часа без вода

Слободен печат