Tag : Судски Совет

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судиите „многу добри“ – судовите неажурни?!

Лука Андреев
Голем дел од судовите во земјава се неажурни и трупаат предмети, оценува Судскиот совет во годишниот извештај за 2019 година, кој деновиве се очекува да...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Добрила Кацарска е предлогот на Судски совет за нов уставен судија

Лука Андреев
Судијката Добрила Кацарска е предлогот на Судскиот совет за нов член на Уставниот суд. Нејзиното име било едногласно избрано, односно со 12 гласови „за“. Таа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ФОТО) Совеста е најголемата казна, се вели во пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Лука Андреев
Оштетената Наташа Димитриевска ја прими писмената пресуда за кобната сообраќајка од пред две години кај Млечен ресторан, кога таа го загуби плодот, а згасна животот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Тече рок од 100 дена да се утврди кој ќе ја чешла работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев
Министерството за правда нема конкретен план како ќе се одвива и кој ќе ја реализира најавената ревизија на пет проценти од судските предмети. Оттаму брифираат...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Судскиот совет ќе прави детална проверка на предметите чувани во фиока

Лука Андреев
Маричиќ откри дека во неговото мандатно писмо биле наведени голем број реформи во правосудството, бидејќи довербата на граѓаните во судскиот систем била на загрижувачко ниско...
Вести Македонија Слајдер

Димитриевска: Обвинителката ми го доуништи животот, во обвинението не пишува дека го загубив плодот

Лука Андреев
Тетовчанката Наташа Димитриевска денеска поднесе претставка до Советот на јавните обвинители, за работата на обвинителката Снежана Бундалевска Ѓоргиевска, која го застапуваше предметот за сообраќајката кај...
Вести Македонија

Судскиот совет е клучен за прочистувањето на судството, согласни Маричиќ и Здравев

Слободен печат
Зајакнување на одговорноста на судиите и прочистување на судството, беше една од темите на разговор на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ВИДЕО) Наташа Димитриевска: „Очекувам затворска казна. Тоа е најмалата сатисфакција што можам да ја добијам во оваа фаза!“

Лука Андреев
Тетовчанката Наташа Димитриевска, денеска поднесе претставка до Судскиот совет поради, како што вели, непочитувањето на Елена Илиевска Јосифовиќ на судската функција и судското работење, како...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Претседателот на Судскиот совет за Слободен печат: Ставаме крај на судиите од тефтерчиња

Лука Андреев
Судскиот совет тргнува во офанзива со цел завршница да добијат сите предмети кои застаруваат или пак останале нерешени. Во изјава за Слободен печат, првиот човек...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев најави ревизија на пет проценти на судските предмети: Кој ќе го прави изборот?

Лука Андреев
Најавата од експозето на премиерот Зоран Заев за ревизија на 5 проценти од сите судски предмети по случаен избор останува да лебди без да се...