Тајланд донесе историски закон за истополовите бракови

Парада на гордоста во Бангкок, Тајланд / Фото EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Горниот Дом на парламентот на Тајланд усвои закон за брачна еднаквост, со што се отвора патот Тајланд да стане трета земја во Азија која ги признава истополовите бракови по Непал и Тајван.

Законот доби поддршка од речиси сите членови на Горниот дом и ќе биде испратен во палатата за да биде одобрен од кралот. Ќе стапи во сила 120 дена по објавувањето во службен весник.

Застапниците за правата на ЛГБТИ го нарекоа потегот „огромен чекор напред“ бидејќи Тајланд станува првата земја во Југоисточна Азија што усвои закон за брачна еднаквост. Тајланд е веќе познат по својата енергична ЛГБТИ култура и толеранција, што го прави популарна туристичка дестинација.

„Тоа ќе го истакне лидерството на Тајланд во регионот кога станува збор за промовирање на човековите права и родовата еднаквост“, објави Комисијата за граѓанско општество за брачна еднаквост, активисти и ЛГБТИ парови.

Законот е кулминација на повеќе од десет години напори на активистите и политичарите, откако претходните нацрти не стигнаа до парламентот.

На почетокот на јуни, илјадници ЛГБТИ активисти и поддржувачи маршираа низ улиците на Бангкок, каде што им се придружи премиерот Сретта Тависин, кој носеше маица со виножито за да го прослави Месецот на гордоста.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот