19.8 C
Скопје

СЗО сè уште разговара за руската вакцина „Спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО)Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека сè уште разговара за руската вакцина „Спутник В“ против Ковид-19 и оти сè уште не утврдила датум за проценка на клиничките податоци за евентуално ставање на листата на можни вакцини во итни случаи.

– Сè уште чекаме на Спутник, сè уште сме во фаза напред-назад. Така што сè уште немаме закажано состанок за ревизија на вакцината, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис на брифинг во Женева.

Бразилскиот здравствен регулатор Анвиса вчера одби да увезува „Спутник В“, како што побараа државните гувернери кои се борат со смртоносен втор бран на епидемијата.

Одлуката на петчленото раководство на регулаторното тело била донесена едногласно, откако експертите посочиле дека постојат ризици поврзани со вакцината и „сериозни” дефекти како што се недостаток на информации што ја гарантираат нејзината безбедност, квалитет и ефикасност.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар