6.8 C
Скопје

Tag : Светската здравствена организација

Вести Свет

СЗО сè уште разговара за руската вакцина „Спутник В“

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО)Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека сè уште разговара за руската вакцина „Спутник В“ против Ковид-19 и оти сè уште не утврдила...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Потврдите за вакцинација се дискриминирачки

Слободен печат
Вонредниот комитет на Светската здравствена организација (СЗО) препорача потврдите за вакцинација да не бидат предуслов за меѓународно патување бидејќи вакцината е нерамномерно распределена меѓу земјите....
Вести Свет

Тедрос: Ковид-19 за неколку месеци може да се стави под контрола со почитување на мерките

Слободен печат
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека проблемот со пандемијата на ковид-19 сè уште не е решен, но оти може...
Вести Свет

Данска уште најмалку три седмици нема да вакцинира со АстраЗенека

Слободен печат
Данска донесе одлука да ја продолжи за три седмици суспензијата на вакцинацијата со АстраЗенека, со цел да почека да заврши својата истрага за можна поврзаност...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Слободен печат
Вообичаените деловни правила кои го штитат профитот на производителите на вакцини ќе треба да прекинат доколку е потребно, со цел сите луѓе во светот да...
Вести Свет

Британската мутација на коронавирусот откриена во 94 земји, јужноафриканската во 46

Слободен печат
Високозаразната мутација на ковид-19 што се појави во Велика Британија во септември, минатата недела е откриена во уште осум земји, со што вкупниот број на...
Вести Свет

СЗО: Бројот на лица заразени со ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Слободен печат
Бројот на лица заразени со ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари, но вакцините имаат потенцијал да ја контролираат пандемијата. Тоа го изјави...
Вести Свет

Тедрос: Развојот на вакцините е добра вест, но пандемијата не помина

И.И.
Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека последниот напредок во развојот на вакцините против Ковид 19 е позитивен чекор, но...
Вести Свет

Експерт на СЗО сака повторно да ги испита првите случаи на Kовид во Вухан

И.И.
Експертот за ветеринарство во Светската здравствена организација Питер Бен Ембарек денеска изјави дека би отишол на пазарот за храна во кинескиот град Вухан, за повторно...
Вести Свет

Откриена нова вакцина против туберкулоза

МИА Агенција
Секоја година, 10 милиони луѓе во светот заболуваат од туберкулоза, во моментов водечка причина за смртни случаи од заразни болести, а овој тренд би можел...