10 C
Скопје

Tag : спутник V

Вести Регион Слајдер

Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Слободен печат
Производство на руска вакцина против коронавирусот „Спутник В“ наскоро ќе се организира во Србија и Иран, а во фабриката Адиене Фарма и Биотек во Италија за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Спутник В“ под лупата на ЕМА

Слободен печат
Стручњаците од Европската агенција за лекови (ЕМА) деновиве вршат инспекција на вакцината „Спутник В“ во Русија. Тие веќе посетиле две клиники во Москва, каде биле згрижени...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Подметнување или проблем? Свиркачи против руската вакцина, ЕМА ги проверува наводите за смрт

Слободен печат
Извештајот доставен до ЕМА вели четири смртни случаи, но руски научници велат дека сите тие случаи биле испитани и не е пронајдена врска со вакцината...
Вести Свет Слајдер

Австрија набавува милион дози од вакцината „Спутник В“

Слободен печат
Австрија ги заврши преговорите за купување на руската вакцина против коронавирусот „Спутник В“ и ќе набави милион дози, што ќе помогне за забрзување на процесот...
Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

Русија побара од Словачка да ги врати вакцините поради кршење на договорот

Слободен печат
Русија денеска побара од Словачка да ѝ ги врати дозите вакцини против ковид „Спутник В“ поради повеќекратно кршење на договорот. На официјалниот профил на Твитер...
Вести Свет

РДИФ бара од Словачка да ги врати вакцините „Спутник В“ поради кршење на договорот

Слободен печат
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) денеска соопшти дека Словачка треба да ги врати дозите на „Спутник В“, кои ги добила од Русија поради кршење...
Вести Свет Слајдер

Инвестико: Фармацевтските компании не ги зеле предвид родовите разлики за нус појавите од вакцините

Слободен печат
Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите помеѓу мажите и жените во нивните...
NoSocial Вести Ви Препорачуваме Свет

Која вакцина избраа да ја примат претседателите ширум светот?

Слободен печат
Коронавирусната пандемија се чини дека не стивнува, а земјите ширум светот се обидуваат на секој начин да го спречат ширењето на оваа инфекција. Многу од...
Вести Регион Слајдер

Институтот Торлак, Рускиот фонд и компанијата Генериум потпишаа договор за производство на вакцината Спутник V

Слободен печат
Договорот за трансфер на технологија за производство на руската вакцина „Спутник V“ во Србија денес го потпишаа белградскиот институт за вирологија, вакцини и серуми Торлак,...
Свет Слајдер

Брзо се опоравуваат заболените од корона по вакцинацијата со Спутник V

Слободен печат
Во случај лице кое е вакцинирано со руската вакцина Спутник V да се разболи од ковид- 19, тоа брзо ќе закрепне, без сериозни симптоми, објави...