1.1 C
Скопје

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Владата го достави предлог законот за изменување и дополнување на Законот за судските такси до Собранието со кој се врши градација на висината на судската такса што ја плаќа таксениот обврзник при поднесување на тужба, на противтужба и за предлог за повторување на постапката во зависност од тоа дали истиот е правно лице или физичко.

– Носењето на закон за изменување и дополнување на Законот за судските такси произлегува од потребата за обезбедување на услови за олеснување на пристап до правдата преку намалување на горниот праг на висината на судската такса за физички лица, таксени обврзници при поднесување на тужба, противтужба и предлог за повторување на постапката пред суд. Исто така измената која се предлага е согласно основната намера на Владата на Република Северна Македонија за членство во Европската Унија и е во духот на реформите во областа судство и негово натамошно унапредување“, се наведува во предложеното законско решение.

Прочитајте и...  Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Висината на таксата за физички лица со измените се ограничува до најмногу 6.000 денари, во зависност од вредноста на спорот наместо досегашните 48.000 денари.

Поврзани вести

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Филипче уверува: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било од нив

Слободен печат

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Слободен печат

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Слободен печат

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

Остави Коментар