20.8 C
Скопје

Tag : закон

Вести Свет

Бајден потпиша закон со кој 19 јуни се прогласува за национален празник по повод крај на ропството во САД

Слободен печат
Американскиот претседател Џозеф Бајден потпиша закон со кој го прогласи „Џунтинт”(Juneteenth) или 19 јуни за 11-ти федерален празник со кој се означува крајот на ропството....
Вести Свет Слајдер

Унгарија со закон забрани промовирање на хомосексуалноста, за да се „заштитат правата на децата“

Слободен печат
Унгарија денеска го усвои предлог-законот за забрана на „промовирање” на хомосексуалноста кај малолетните лица, предизвикувајќи загриженост на активистите за човекови права, во услови на зголемени...
Вести Македонија

Маричиќ: Со новиот закон за медијација се приближуваме кон практиките на земјите-членки на ЕУ

Слободен печат
„Постојниот концепт на медијација останува како забелешка која се провлекуваше со години во прогрес-извештајот на Европската комисија. Нотирана е потребата од јакнење на свеста за...
Вести Македонија

Се бара законско решение и радиостаниците да се ослободат од плаќање на додаток

Слободен печат
 Се бара законско решение и радијата да бидат ослободени од плаќање на додаток, како што за време на пандемијата беа ослободени приватните телевизии. Премиерот Зоран...
Економија

Бочварски очекува поддршка за Законот за урбанистичко планирање

Слободен печат
 Во тек е креирање на нов Закон за легализација на дивоградби, порача денеска министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски на пуштањето во употреба на...
Вести Свет

УНХЦР го осуди данскиот закон за азил

Агенцијата за бегалци на ООН (УНХЦР) изрази силно спротивставување на законот усвоен од данскиот Парламент со кој треба да се дозволи процесирање на апликациите на...
Вести Македонија Слајдер

Левица со 1.300 амандмани го блокираше Законот за просторно планирање

Слободен печат
Пропадна Обидот за промена на законот за урбанистичко планирање во скратена постапка. Најголем дел од партиите останаа на ставот дека без јавна дебата и вклученост...
Вести Македонија

Народен правобранител: Детето треба да биде во агендите и стратегиите на сите органи и институции

Слободен печат
По повод Светскиот ден на детето – 1 Јуни, Народниот правобранител потсетува на обврската за создавање основни предуслови со кои секое дете ќе може да...
Вести Македонија Слајдер

Дивоградбите од „Скопје 2014“ нема да се легализираат со новиот закон

Слободен печат
Дивоградбите од „Скопје 2014″ не се планира со законот да се легализираат, како што не се планирани дивоградбите во заштитеното подрачје согласно управувачкиот план во...
Вести Македонија Слајдер

Владата го повлече Законот за дивоградби од собраниска процедура

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 74-та седница одржана преку видеоконференциска интернет врска, врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството...