Tag : закон

Вести Македонија Слајдер

Реџепи: Подготвен сум да одговарам и пред Бога и пред законот

Слободен печат
По три дена молк, разрешениот поглавар на ИВЗ, Сулејман Реџепи, во своето обраќање напиша дека доколку треба тој е подготвен да се одговара пред Бога...
Вести Економија

Австрија ги штити домашните компании: Наскоро закон за заштита нафирмите од странско преземање

Слободен печат
Министерката за економија на Австрија, Маргарет Шрамбек, најави закон со кој би се заштитиле домашните компании од преземање на странски инвеститор. Според нацрт законот, кој...
Вести Свет

„Саут морнинг чајна пост”: Кина најавува закон за Хонгконг

Слободен печат
Кина најавува усвојување закон за Хонг Конг како одговор на минатогодишните, честопати насилни продемократски демонстрации и најтешките немири од враќањето на Хонг Конг во кинески...
Вести Свет

Германскиот Уставен суд им забрани на разузнавачките служби масовно следење комуникации

Слободен печат
Следењето на интернет комуникациите во друга земја е кршење на темелните права, објави германскиот Уставен суд, забранувајќи притоа разузнавачката служба, БНД, во иднина масовно да...
Вести Свет

Макрон: Вакцината не смее да се третира како јавно добро и со истите пазарни закони

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон го повика извршниот директор на фармацевтскиот гигант „Санофи” да се сретнат следната недела, откако компанијата посочи дека американскиот пазар ќе има...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јанева: Законот беше моја Библија

Горан Наумовски
Благодарам што после 10 месеци молчење и пандемија можам да ја кажам вистината која и ја должам на јавноста. Чест и долножст ми беше што...
Вести Економија Слајдер

Димовски: Работодавачите да не ја користат кризната ситуација и да исплаќаат двојно пониска плата за вработените

Слободен печат
Меѓународната организација на трудот го одбележува 28 април како Светски ден за безбедност и здравје на работа. Тоа е меморијален ден кој е посветен на...
Вести Свет

Германски министер предлага законско право на работа од дома

Слободен печат
Германскиот министер за труд Хубертус Хајл изјави дека планира да предложи воведување законско право на работа од дома во случаи во кои тоа е изводливо,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Трамп го потпиша четвртиот пакет помош за стопанството тежок речиси 500 милијарди долари

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот потпиша речиси 500 милијарди долари финасиска помош за стопанството преку заедми за малите компании погодени од пандемијата. Министерот за...
Вести Економија

Американскиот Конгрес го одобри законот за помош на економијата вреден 484 милијарди долари

Слободен печат
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес вчера го одобри законот вреден 484 милијарди долари наменет за малите и средни претпријатија погодени од корона кризата како и...