Судир во Јужно Кинеско море : Пекинг употреби водени топови против филипинските воени бродови

Мали бродови во близина на Канарските Острови / Фото: EPA-EFE/QUIQUE CURBELO

Кинеската крајбрежна стража направи блокада и употреби водени топови против два филипински брода за снабдување, кои требале да достават храна за филипинските маринци стационирани на окупираниот атол во Јужното Кинеско Море.

Фото: EPA/JEROME FAVRE

 

Филипинските маринци окупирале еден атол во Јужното Кинеско Море, што предизвика остар протест од Кина, која веднаш прзеде одмазнички одговор

Фото: cnbc

Филипинската влада го предупреди Пекинг дека нејзините бродови се „покриени“ со одбранбениот договор со САД, и дека доколку има потреба, на помош ке ја повикаат американската морнарица јавува АП.

Министерот за надворешни работи на Филипини Теодоро Локсин Јуниор инфомираше дека никој не е повреден во инцидентот во спорната област , но дека двата брода за набавка морале да ја прекинат мисијата за испорака на храна за филипинските сили распоредени на атолот , кој се наоѓа во регионот на западната филипинска провинција Палаван, која е меѓународно признаена како ексклузивна економска зона под филипинска јурисдикција .

Владата во Манила оцени  дека потегот на кинеските бродови е „незаконски“ и побара од нив да се повлечат.

Видео на денот