24.8 C
Скопје

Студентски центар идната сезона ќе игра во АБА Лигата

Екипата на МЗТ Скопје беше елиминирана во четвртфиналето од Младост.

Црногорскиот тим Студентски центар идната сезона ќе игра во АБА лигата откако триумфира во плејофот во АБА2. Црногорскиот тим во реванш финалниот натпревар во АБА2 лигата во Подгорица загуби со минимални 71:72 од Спарс од Сараево. Студентски центар до титулата и пласманот во елитното регионално натпреварување дојде благодарение на првиот натпревар во кој оствари уедлив триумф од 99:89.

Во реваншот најдобар беше Амар Гегиќ со 19 поени, додека кај новиот АБА лигаш се истакна Меги со 16 поени. Тимот на Спарс ќе има уште една шанса да се пласира во АБА лигата бидејќи во баражот ќе игра против Сплит.
Македонија оваа сезона имаше два претставници во АБА 2 лигата, Работнички и МЗТ Скопје. Работнички не успеа да влезе во плеј-офот, додека „металците“ во четвртфиналето загубија од Младост Земун.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар