Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Србите на северот на Косово и Метохија денеска на Брњачки мост, што ги поврзува Белград и Приштина, и на браната на езерото Газивода поставија големи транспаренти кои му пратија порака со поддршка на американскиот претседател Доналд Трамп.

Како причина за тоа ги наведоа заложбите на Трамп во борбата за мир и напредок во регионот и неговиот ангажман во дијалогот меѓу Србија и Косово.

Фото: blic.rs

На мостот осамна транспарент со порака на англиски „Претседателе Трамп, косовските Срби ви се благодарни на тоа што носите мир“.

Пораката на браната на езерото Газивода, пак, гласи „Езеро Трамп“.

Фото: blic.rs/отстапена фотографија

Една од точките на договорот што делегациите на Белград и на Приштина неодамна го потпишаа во Вашингтон се однесува токмну на езерото Газивода.

Прочитајте и...  СДСМ: Груевски со години беше советуван од 91 советник меѓу кои и неговиот потрчко Мицкоски

Страните потписнички на документот се обврзаа со Департманот за енергетика и другите одговарачки ентитети во Владата на САД да работат на студија за изводливост во насока на заедничко користење на езерото Газивода како извор за снабдување со вода и енергија.

Поврзани вести

Помпео од Шри Ланка за време на азиската турнеја: Кина е предатор

Слободен печат

Политико: Нападите на Ердоган на Западот можат да му се вратат како бумеранг

Слободен печат

Анкета: Бајден со предност од 10 процентни поени пред Трамп

Слободен печат

ВИДЕО | Арсовски: Интензивен е контактот со пожарникарите, Владата посредува за да се најде решение

Маријана Митровска

Митко Јанчев пред одлагање на протестот против Мицковски!

Весна Тодоровска

Санофи и ГСК ќе обезбедат 200 милиони дози од својата ковид вакцина за Ковакс

Слободен печат

Остави Коментар