Tag : езеро

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мавровско се дави на суво!

Југослава Дуковска
Мавровското Езеро крајот на септември го дочекува на незапаметено низок водостој. Езерските води се видливо повлечени, а поплитките делови во близина на селото Маврово сега...
Вести Регион Слајдер

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат
Србите на северот на Косово и Метохија денеска на Брњачки мост, што ги поврзува Белград и Приштина, и на браната на езерото Газивода поставија големи...
Вести Македонија Слајдер

„Охрид СОС“: Багерите на Нефи Усеини копаат песок на крајбрежјето на Охридско езеро

Алек Стојковски
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ на нивниот Фејсбук профил објави видео од багери кои копаат песок на крајбрежјето на Охрдиското езеро за потребите на бетонската база....
Хроника

Кривична против стружанец кој узурпирал место прокрај езеро

Слободен печат
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.М.(50) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Трагедија во Србија: Родители ги загубија двете деца во водите на езеро кај Лазаревац

Слободен печат
Голема трагедија се случи денеска во водите на езерото Очага кај Лазаревац каде што се удавија две деца на возраст од 5 и 6 години....
Вести Македонија Слајдер

Ковид-19 предизвика масовна посетеност на Тиквешкото Езеро

МИА Агенција
Пандемијата на Ковид-19 предизвика голем број домашни туристи да останат во земјава. Масовно е посетено Тиквешко Езеро, од кавадарчани како локални жители, но и од посетители...
Вести Македонија

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за спречување на ширење на коронавирусот

МИА Агенција
Претставници на Езерската полиција, на Капетанија на пристаништа и на Државниот пазарен инспекторат синоќа остварија средба со сопствениците на бродови на Охридското Езеро, со цел...
Вести Регион

Од езерото Ван извлечени уште девет тела на настраданите мигранти

Слободен печат
По тринеделна потрага, турските власти соопштија дека бројот на мигранти кои настрадаа во бродоломот во езерото Ван во источна Турција се искачи на 54. Девет...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Соопштени резултатите од обдукцијата на Наја Ривера, која настрада на 33 години! (ФОТО)

Васко Спасоски
Американската актерка, пејачка и манекенка Наја Ривера (33) исчезна во средата на 8 јули, на езерото Пир, а нејзиното безживотно тело е извадено од езерото...
Ви Препорачуваме Хроника

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат
Момче од Скопје (28) се удави попладнево во водите на велешкото езеро „Младост, а несреќата се случила околу 15.30 часот, кога момчето заедно со неговиот...