13 C
Скопје

Tag : езеро

Хроника

Пронајдено е телото на момчето кој со автомобил падна во езеро

Нуркачите од специјалната единица на полицијата го пронајдоа телото на Богдан И. (19) кој синоќа додека бил во автомобил со своите пријатели паднале во езеро...
Вести Хроника

Кривични пријави за три лица што исфрлија шут и земја во Охридското Езеро

Слободен печат
Три лица и правен субјект заработија кривични пријави поради сомневање дека се сторители на казнено дело „узурпација на недвижности” во заштитената зона на брегот на...
Вести Македонија

Зголемен водостојот на Преспанското Езеро

Слободен печат
 За еден сантиметар е зголемен водостојот на Преспанското Езеро, додека нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како вчера, покажуваат последните мерења...
Македонија Слајдер

Голема количина мазут се излеа на брегот на Дебарското Езеро

МИА Агенција
На брегот на Дебарско Езеро, на делот кај месноста „Венец” излеана е поголема количина мазут. На оваа, како што ја оценуваат кафастрофа, најпрво алармираа спортските...
Вести Македонија

Се продолжува постапката за основање на Туристичка развојна зона во областа на езерото Треска

Слободен печат
На денешната владина седница беше разгледана и усвоена Информацијата во врска со одлуката за продолжување на постапката за основање на Туристичка развојна зона „Сарај –...
Вести Македонија

Нивото на езерото Козјак повторно е опаднато

Слободен печат
 Иако последните дваeсетина дена нивото на езеротo Козјак порасна за повеќе од два метрa, благодарение на дождовите и снегот во последните два месеца, сепак испуштањето на...
Вести Македонија Слајдер

Врнежите од дожд и снег ја полнат акумулацијата: Нивото на езерото Козјак порасна за два метра

Слободен печат
Врнежите од дожд во текот на јануари и февруари и снегот кој наврна во изминатиот викенд, овозможија нивото на езерото Козјак да порасне за два...
Вести Македонија

Се нормализира водостојот на Охридското Езеро

Слободен печат
 Снегот што се топи на планините ги интензивира водотеците на реките од сливот на Охридското Езеро, така што ситуацијата на водостојот на езерото веќе е во границите...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Скадарското езеро се изли и во Албанија: Започнува евакуација на семејствата чии домови се поплавени

И.И.
Обилните дождови во последните 24 часа дополнително ја влошија состојбата со поплавите во целиот регион на Скадар. Во моментов под вода се наоѓаат над 5100...
Вести Македонија

Реките во рамки на просекот, водостојот на Преспанско езеро за 28 сантиметри над апсолутниот минимум

Слободен печат
 Нивоата на повеќето реки во земјава се во рамки на просекот за февруари, покажуваат денешните хидролошки мерења. Двојно зголемени се Бабуна кај Богомила и Брегалница...