Tag : мост

Вести Македонија Слајдер

Китанов: Патот Кичево – Охрид ќе биде готов 2021 година (ВИДЕО)

Слободен печат
Само рехабилитрани и реконструрани се 783 км од 2018 до 2019 година. 12 мостови се реконструирани кои беа по 30 години заборавени, изјави за „Утрински...
Вести Македонија Слајдер

Алексов: Доколку нешто сериозно не се промени во спроведувањата на кампањата, би можело да се случи политичарите да нема кој да ги гласа (ВИДЕО)

Слободен печат
Неколку аспекти од здравствениот момент треба да се истретираат. Заштита на оние кои што ќе го спроведуваат процесот. Заштитата на оние кои ќе гласаат и...
Вести Македонија

АНАЛИЗА: Предизвикот да се организираат избори за време на пандемијата со КОВИД-19 (ВИДЕО)

Слободен печат
Пандемијата од Ковид-19 направи тектонски промени во голем број држави, кои освен здравствените и економските, се соочуваат и со предизвикот на демократијата. Изборна година за...
Вести Свет

Се урна железнички мост во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат
Зголемувањето на нивото на реката Кола и топењето на мразот ги оштетија потпорните sидови на железнички мост во Мурманск, Русија, кој вчера се урна. Железницата...
Вести Свет

Се урна мост во Италија, повреден е возач на камион

Во Италија денеска се сруши мост и повреден е возач на камион, изјави портпаролот на италијанската противпожарна бригада. Мостот се наоѓа на прометен пат  во...
Вести Скопје

Шилегов се премисли, наместо да го руши, ќе го догради мостот за панорамското тркало

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, објави дека се отстранети фундаментите за Панорамското тркало од Вардар. Тој на Фејсбук напиша: „Тргнати се фундаментите за панорамското...
Вести Скопје Слајдер

Шилегов: Тргнати фундаментите за панорамското тркало

Слободен Печат
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на социјалната мрежа Фејсбук објави дека тргнати се фундаментите на панорамското тркало кое беше предвидено да се изгради...
Вести Свет

Голем пожар на градилиштето на новиот мост во Џенова

Слободен печат
Голем пожар денеска изби на градилиштето на новиот мост во Џенова. Новиот мост се гради наместо мостот Моранди, кој се урна во средината на август...
Вести Свет

Првиот патнички воз преку најдолгиот европски мост од Санкт Петербург пристигна на Крим

Слободен печат
Првиот патнички воз, кој сообраќа преку Кримскиот мост пристигна од Санкт Петербург во Севастопол на Крим. Железничкиот мост што ги поврзува Крим и Краснодарскиот регион...
Магазин Технологија

Четири години во 150 секунди: Како се градеше најдолгиот мост во Европа (ВИДЕО)

Слободен печат
Кримскиот мост кој се наоѓа во Русија е најдолгиот мост во Европа. Тој е конечно комплетиран, кога Агенцијата за железница пред неколку дена издаде одобрение...