Србија и Хрватска на домашен терен ќе бркаат Олимписка виза

Србија, Хрватска, Литванија и Канада и официјално ќе бидат организатори на кошаркарските квалификациски турнири за пласман на Олимписките игри во Токио 2020 година. Натпреварите ќе се играат од 23 – 28 јуни идната година, а пласман на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри ќе обезбедат само победниците на овие турнири.

Турнирот во Србија ќе се игра во Белград, Хрватска одлучи домаќин да биде Сплит, во Литванија турнирот ќе се игра во Каунас и во Канада во Викторија.

Кај дамите, организатори на квалификациските турнири ќе бодат Србија, Белгија, Кина и Франција. Натпреварите е предвидено да се играат од 6-8 февруари идната година и во игра ќе бидат дури 10 слободни места. Жрепката на одредувањето на групите во двете конкуренции ќе се одржи на 27 ноември.

Прочитајте и...  Радосна вест за навивачите на Ливерпул, Клоп останува на клупата уште четири години

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ неочекувано слета во Сараево, ќе ги посети познатите босански пирамиди

Слободен печат

Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен

Слободен печат

Убиен братот на фудбалер на Тотенхем

Слободен печат

Поништена суспензијата: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

ТУРЦИЈА: Претседател на фудбалски клуб изнајми кран за да гледа натпревар (ФОТО)

Слободен печат

Златан откри како дојде во Милан: Сопругата мислеше дека е луд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Радосна вест за навивачите на Ливерпул, Клоп останува на клупата уште четири години

Слободен печат

Мурињо: Не ја сакам Лигата на Европа, но два пати ја освоив

Слободен печат

Конте ги налути челниците на Интер кои размислуваат за негова смена, наследникот би ги чинел 150 милиони евра

Слободен печат

Дембеле го одби Манчестер јунајтед

Слободен печат

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат