„Сподели заедништво“ – Фејсбук иницијатива на Љупчо Николовски

Иницијативата на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, која ја почна на Фејсбук преку својот профил, почна да се шири. Иницијативата има за идеја да ги зближи на социјалните мрежи граѓаните на Македонија од сите етнички заедници преку уметност, преку песна, преку различностите во фолклорот и традицијата.

Ставањето на етничките заедници исклучиво во политички контекст од нас прави проценти и бројки. Тоа ми пречи бидејќи нашето мултикултурно општество е непроценливо богатство кое не смее да се сведе на проста математика.Затоа одлучив да ја почнам оваа иницијатива која има за цел да не зближи но не преку политика туку преку она што било и ќе остане после нас, а тоа е уметноста.Јас во ова видео издвоив албанска староградска серенада која потекнува од градот Корча. Оваа песна е дел од колективниот идентитет на нашите сограѓани Албанци и слушајќи ја се чувствувам поблизок со нив.Со цел понатамошно продолжување на иницијативата го повикувам мојот другар Edmond Ademi да издвои автор или дело кое е дел од колективниот идентитет на некоја од заедниците кои живеат во нашата држава и да ја предаде оваа штафета на зближувањето на некој свој пријател.Ги повикувам и сите граѓани да се приклучат и да споделуваат уметност која ќе не доближи до културата на нашите сограѓани со цел да изградиме вистинско единство и љубов кое наместо на проценти ќе лежи на трајни вредности.

Publiée par Ljupcho Nikolovski sur Vendredi 13 décembre 2019

 

Прочитајте и...  Прва жртва на коронавирусот во Република Српска

– Ставањето на етничките заедници исклучиво во политички контекст од нас прави проценти и бројки. Тоа ми пречи бидејќи нашето мултикултурно општество е непроценливо богатство кое не смее да се сведе на проста математика.

Затоа одлучив да ја почнам оваа иницијатива која има за цел да не зближи но не преку политика туку преку она што било и ќе остане после нас, а тоа е уметноста. Јас во ова видео издвоив албанска староградска серенада која потекнува од градот Корча. Оваа песна е дел од колективниот идентитет на нашите сограѓани Албанци и слушајќи ја се чувствувам поблизок со нив.

Со цел понатамошно продолжување на иницијативата го повикувам мојот другар Едмон Адеми да издвои автор или дело кое е дел од колективниот идентитет на некоја од заедниците кои живеат во нашата држава и да ја предаде оваа штафета на зближувањето на некој свој пријател.

Прочитајте и...  Марковиќ: Црна Гора владее со ситуацијата со коронавирусот

Ги повикувам и сите граѓани да се приклучат и да споделуваат уметност која ќе не доближи до културата на нашите сограѓани со цел да изградиме вистинско единство и љубов кое наместо на проценти ќе лежи на трајни вредности. Граѓаните уште еднаш покажуваат дека различностите и уметноста се нашето богатство и она што нè зближува. Да се приклучиме – повикува Љупчо Николовски.

Прочитај повеќе

Германскиот министер за финансии на Хесен е пронајден мртов

„Охридско лето” по повод смртта на маестро Кшиштоф Пендерецки

МИА Агенција

Прв смртен случај на Ковид-19 во Сирија

МИА Агенција

Земјотрес попладнево почувствуван во Штип и околината

МИА Агенција

На Кипар регистрирани 35 нови случаи на Ковид-19 и уште една жртва

МИА Агенција

Утре и задутре неколку улици во Скопје без струја

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Празни улици во Дебар и Центар Жупа

Директорот на „Плодност“ се обрати на јавноста откако доктор од болницата се зарази со Ковид-19 (ВИДЕО)

Евростат: Секој втор граѓанин на ЕУ бара здравствени совети на интернет

МИА Агенција

Македонското знаме се вее во најсилниот строј

Слободен печат

Луѓето панично купуваа храна поради коронавирусот, а сега ја фрлаат: Дел од производите завршија во ѓубре

Слободен печат

Паричната казна за непочитување на мерките за ограничено движење во Франција се зголемува на 200 евра

МИА Агенција