Спасовски: По првомајските празници да започне процесот на враќање на животот во нормала

Тоа нема да биде бргу, ниту веднаш, напиша Спасовски на својот Фејсбук профил.

Премиерот Оливер Спасовски најави почеток на враќање на процесот во нормала по првомајските празници.

– Подготвуваме сериозен план, после првомајските празници да започне процес на враќање на нормала.Тоа нема да биде бргу, ниту веднаш, напиша Спасовски на својот Фејсбук профил.

Премиерот Спасовски пред два дена на онлајн прес–видеосесијата Ковид-19 „Ретроспектива: коронавирус МК”, информираше дека се прави сериозен план за тоа како и на кој начин после 1 Мај да се почне со олеснување на некои од мерките, а кои ќе бидат во функција на враќање на животот во нормала. Тогаш истакна дека според него има намалување на тенденцијата на заразени секаде, но дека фокусот на вниманието да биде каде тоа повеќе има услови за ширење:

Прочитајте и...  Пожар над тетовски Лешок

– Сериозен предизвик во наредниот период ќе бидат институциите во Куманово, заради тоа што трансмисијата на ширењето на болеста е и во институциите. Стриктно почитување на сите мерки и препораки што ги дава или носи Владата само преку таа физичка и социјална дистанца имаме најдобри резултати секаде каде што ќе погледате компаративно, посочи меѓу другото Спасовски во саботата.

Се прави сериозен план за олеснување на мерките по 1 Мај

Прочитај повеќе

Полициски рации во Берлин поврзани со исламистички тероризам

Слободен печат

Индија ќе го ограничи движењето, заразени речиси еден милион

Слободен печат

Новаковски: Најголем предизвик е ДИК да не подлегне под партиските притисоци

Слободен печат

Расправија за маска заврши фатално: Полицајка застрела маж при расправија (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Нема да има втора фаза на трговскиот договор со Кина

Слободен печат

По два часа гласање излезноста во Гевгелија над 10 отсто

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Светот за првпат во историјата спроведува избори во услови на пандемија (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон синоќа лице в лице со жолтите елеци во Париз (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јавните паркинзи во Скопје денеска бесплатни

Слободен печат

ЈО: Две лица со автомобил растурале пропаганден материјал-флаери на една од коалициите

Слободен печат

МВР: Досега нема регистрирано нарушување на јавниот ред и мир на гласачките места

Слободен печат

ДИК: Изборниот процес тече без проблеми

Слободен печат