Tag : празници

Вести Економија

Кинескиот туризам се опорави за време на првомајските празници

Слободен печат
Откако Кина го стави под контрола ширењето на корона вирусот и се справи со епидемијата, голем број туристички локации во земјата повторно се отворени и...
Хроника

800 евра казна за петмина велешани

Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес денеска поднесе предлози за издавање на казнени налози за пет лица кои за време на продолжениот...
Вести Македонија

Возовите со променет возен ред за време на првомајските празници

За време на првомајските празници, односно од 1 до 3 мај, патничките возови ќе сообраќаат со нов возен ред, соопштија денеска од ЖРСМ Транспорт АД...
Вести Македонија

РСБСП: Бидете внимателни и одговорни зад воланот за првомајските празници!

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на првомајските празници апелира до сите учесници во сообраќајот да возат одговорно, да ја...
Вести Македонија Слајдер

Задолжително носење маска, првомајските празници со посебни мерки

Слободен печат
Првомајските празници годинава граѓаните ќе ги поминат со посебни мерки и со ограничено движење на територија на целата држава. Согласно одлуката на Владата за 1,...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: По првомајските празници да започне процесот на враќање на животот во нормала

Горан Наумовски
Премиерот Оливер Спасовски најави почеток на враќање на процесот во нормала по првомајските празници. – Подготвуваме сериозен план, после првомајските празници да започне процес на...
Вести Македонија Слајдер

Празно за празникот: Велигден во услови на корона-криза

Слободен печат
Во празничниот број на Слободен печат читајте: – Празно за празникот – Велигден во услови на корона-криза – Ситуацијата максимално се комплицира – градоначаникот на...
Вести Македонија

Охрид без туристи за велигденските празници

Првпат во поновата историја Охрид, центарот на православието во овој дел од Европа, овие велигденски празници ќе ги дочека без верници во храмовите. Продолжениот полициски...
Вести Македонија Слајдер

Новогодишните празници се честитаат со мали пратки

МИА
Малите пратки ги заменуваат новогодишните честитки за празниците. Сè помал е бројот во поштата на испратени вакви честитки, но затоа тренд е за новогодишните празници...
Вести Скопје Слајдер

Автобусите со изменет возен ред за празниците

Слободен печат
Автобусите од јавниот превоз за време на новогодишните и божиќните празници ќе сообраќаат по изменет возен ред, а изменето работно време ќе има и жичарницата...