-1.3 C
Скопје

Софија ќе признае македонски јазик и идентитет ако Скопје признае бугарски темели на јазикот и идентитетот

На завчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во Брисел е постигнат некаков компромис за да почне првата меѓувладина конференција меѓу Европската Унија и Македонија, а Бугарија се согласила на тој „компромис“. Ова во изјава за „Политико“ го тврди висок дипломат на ЕУ.

Според „Политико“, постигнатиот компромис изгледа вака: „Бугарија ќе го признае македонскиот јазик како еден од официјалните јазици и ќе го признае македонскиот идентитет. За возврат, Северна Македонија ќе треба да ја признае ‘историската вистина’, како што е дефинирана од Софија и треба да признае дека има бугарски темели врз кои е создаден каков било македонски идентитет и официјален јазик“.

Пендаровски и Заев: Нема отстапки од црвените линии

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, по денешмата седница на Советот за безбедност, изјавија дека немаат никаква информација за тоа што го објави „Политико“, ниту дека нешто е дебатирано на таа тема или пак, дека е постигнат некаков договор.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Заев: Борбата со сивата економија е наш главен приоритет, тоа ќе обезбеди сигурност на инвестициите

– Ставот наш е познат, нема никакви отстапки од националните државни интереси и нема преговори за нашиот идентитет и нашиот јазик. И кога преговаравме со Грција, никогаш не биле доведени во прашање македонскиот јазик и идентитет. Тие се нашите црвени линии – дециден беше шефот на државата.

Премиерот Заев нагласи дека нема никаков анекс и никаков нов договор со Бугарија.

– Грција го призна нашето право на самоопределување. Бугарија е пријателска земја и таа ја признава реалноста, зборува за македонскиот јазик и за македонскиот народ. Водиме грижа еден за друг низ разговорите, така се гради пријателството. Ги охрабрувам комисиите да продолжат со работа во духот на пријателството. Според она што го прочитав што го објави „Политико“, има добра вест, дека ќе се одржи Меѓувладината конференција, за другите детали ќе почекаме да ги видиме. Факт е дека имаме заедничка историја и ако сме паметни ќе ја искоритиме како убава можност да постигнеме договор – рече Заев.

Прочитајте и...  Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар