„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ НА ГРЕБЕЊЕ ГРЕПКИ СО ЃУРЃА: Таа е родена да добива - Слободен печат

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ НА ГРЕБЕЊЕ ГРЕПКИ СО ЃУРЃА: Таа е родена да добива

Откако вчера објавивме за среќната добитничка на бројни награди на Државата лотарија на Македонија, екипата на „Слободен Печат”, тргна да ја пронајде Ѓурѓа Горгиева од Старо Коњаре.

Пристигнавме во струмичкото Ново Село каде го пронајдовме уплатното место во кое тетка Ѓурѓа често купува грепки. Таму ни кажаа дека ја познаваат и дека таа често доаѓа и купува грепки кај нив.

Се упативме кон селото Старо Коњаре кое се наоѓа на 3 километри од граничниот премин Ново Село-Златарево да ја пронајдеме госпоѓата Горгиева.

Уште на самиот влез од селото можевме да забележиме преубави куќи, за кои дознавме дека повеќето се на луѓе кои живеат во странство.

На средсело најдовме неколку од жителите на ова село и во разговор со нив дознавме каде живее тетка Ѓурѓа. Пред семејната куќа на Горгиеви ја најдовме госпоѓа Ѓурѓа со нејзиниот сопруг кои се подготвуваа да излезат, но сепак одлучија да разговараат пред камерата на „Слободен печат“.

Ѓурѓа не прими во својот дом и ни раскажа како таа започнала да ги игра игрите на среќа. Инаку и таа е повратник со сопругот од Швајцарија каде живееле 30-тина години, каде пред 3 години и била откриена Паркинсова болест, по што решила со сопругот да се врати во Македонија.

– Една од причините поради која започнав да гребам грепки е токму мојата болест, а покрај терапијата, и грепките ми помагаат да ја контролирам – ни рече Ѓурѓа.

Разговорот со Ѓурѓа погледнете го во продолжение.

На крајот од разговорот таа не испрати од својот дом, а екипата на „Слободен печат“ и посака многу здравје пред се и уште повеќе среќа во игрите.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 6 =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат