Славчо Попоски прогнозира: Издржете го уште малку дождот, следуваат топли денови, еве кога!

Славчо Попоски / Фото: Еспресо.мк

– Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО за овој период од годината со повремени врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално се очекува да наврнат околу 20 л/м2 воден талог. Ќе има услови и за ретка појава на грмежи, а ќе дува и слаб до умерен ветер од источен и од југоисточен правец, вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ СЕ ИСКАЧУВААТ ВО ИНТЕРВАЛОТ ОД 13 ДО 20 СТЕПЕНИ.

– Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, додека температурата ќе се искачи до околу 19 степени, забележува Попоски. 

Според Попоски утре, особено претпладне ќе има услови за повремен локален дожд, додека од попладневните часови ќе настапи постепено стабилизирање…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот