Скопските туристички агенции почнаа да ги откажуваат патувањата за Италија

Само една од петте агенции што ги контактиравме ќе носи патници во Рим, ама не за 8 март туку подоцна, за Велигден.

„Слободен печат“ утринава се јави на телефонските броеви на повеќе туристички агенции во Скопје со прашање дали може да резервираме аранжман за 8 март за Италија. На телефонските броеви на сите агенции во кои се јавивме, ни рекоа дека немало доволно патници, па патувањето се откажало. Во дел од агенциите, операторите рекоа дека менаџерите се на состанок во владата и дека поради тоа не може да резервираме аранжман за 8 март додека не се вратат од состанокот.

– Јавете се после 14 часот, може да има отказ на аранжманот за Тоскана, затоа ви велам за сигурно, да се слушнеме подоцна – ни рече операторката во една од скопските туристички оператори.

– Немаме патувања за Италија за 8 март. За Велигден имаше, ама се откажаа.

Прочитајте и...  Спасовски: Можни се нови рестриктивни мерки уште денеска

Само една од петте агенции што ги контактиравме ќе носи патници во Рим, ама не за 8 март туку подоцна, за Велигден.

– Ако не е безбедно и ние не би оделе, ќе знаеме за некој ден дали ќе има аранжмани – ни рекоа оттаму.

Агенцијата „Атлантик турс“ ја откажа предвидената екскурзија во Италија Тренто, Мерано, Болцано.

– На сите патници кои го имаат уплатено овој аранжман средствата ќе им бидат рефундирани.“ – информираше агенцијата.

Прочитај повеќе

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат

Гледа сè и веднаш реагира: Како кинескиот робокап се бори против коронавирусот? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Лоша е идејата сите рестрикции да се укинат истовремено

МИА Агенција

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состојба

МИА Агенција

Оздраве најмладиот пациент во Србија: Бебе родено пред еден месец го победи коронавирус

Слободен печат

Задолжително да се тестираат сите хронично болни, предлага ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Меркел: За ублажување на мерките е многу рано

Слободен печат

Двајца кумановци починаа попладнево од коронавирусот

Слободен печат