Скандалозно вон контрола по разделбата: Актерот Гарет Хедлунд уапсен за пијанство по објавата за разделба од Ема Робертс

ема робертс гарет хедлунд
Фото: Принтскрин / Instagram

Актерот Гарет Хедлунд беше уапсен под обвинение за јавнa интоксикација во саботата навечер во округот Френклин, Тенеси – само еден ден откако беше објавено дека се разделуваат со актерката Ема Робертс.

37-годишниот актер е ставен во притвор по инцидентот, но бил ослободен со обврзница од 2.100 долари и ќе треба да се врати на суд во март.

Информацијата доаѓа само еден ден по објавата за разделувањето на актерот од „Трон“ од актерката Ема Робертс. Според претпоставките на таблоидите, парот се разделил пред неколку недели по речиси три години заедно. Веста за разделбата доаѓа три недели откако парот го прослави првиот роденден на бебето Роудс.

Двојката првпат беше романтично поврзана во мај 2019 година, а потоа објавија дека чекаат дете во август 2020 година. Нивниот син Роудс се роди во декември истата година.

ема робертс гарет хедлунд
Фото: Profimedia

Пријавеното апсење на Хедлунд под обвинение за интоксикација следи по одделен правен спор во кој е вклучен актерот.

Во петокот беше објавено дека мајка и ќерка го тужат Хедлунд за невнимание откако тој се судрил со нивниот автомобил додека возел под влијание во јануари 2020 година. Според гласините, мајката и ќерката тврдат дека биле „тешко“ повредени како резултат на „страшна директна несреќа“, и велат дека во автомобилот со нив имало и двајца малолетници.

Нивото на алкохол во крвта на Хедлунд беше тестирано на 3,6 промили – четири пати повеќе од дозволеното.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by myTalk 107.1 (@mytalk1071)

Актерот беше уапсен под две обвиненија за возење под влијание по инцидентот и пуштен со кауција со судски датум закажан за февруари 2020 година, според судските документи. Актерот се изјасни дека нема сомнеж и беше прогласен за виновен по една точка, додека второто обвинение било отфрлено. Мајката и ќерката бараат казнена отштета и судење поротата.

По несреќата, Хедлунд заврши 30-дневна програма за лекување во домот и програма за советување за првиот престапник за алкохол и дрога која траеше девет месеци.

ема робертс гарет хедлунд
Фото: Profimedia
Видео на денот