Што се случува во вашето тело кога наутро јадете јајца?

Канадските научници открија дека доколку појадувате јајца ќе имате намален ризик од кардиоваскуларни болести и рак.

Јајцата се одличен извор на протеини и ги содржат витамините А, Д, Е, и Б12, рибофлавин и фолати, како и минералите јод, железо, калциум, цинк и селен.

Тајната, според канадското истражување, е во тоа што јајцата содржат триптофан и тирозин. Ако го започнете денот со две варени јајца ќе имате енергија да го започнете денот со работен елан.

Исто така, ваш избор можат да бидат и пржени јајца кои се препочаруваат како појадок ако сте на диета и сакате да ослабите.

Единствено правило е доколку јадете јајца со нив да не мешате јаглени хидрати – односно леб и други житни производи. А американските истражувачи открија дека консумацијата на јајца за појадок пропратено со полесна исхрана двојно го забрзува губењето на килограмите.

Прочитајте и...  Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Јајцата треба да бидат вашиот избор за појадок бидејќи освен претеини, во значителни количини ги поседуваат речиси сите есенцијални витамини и минерали, како и други состојки кои поволно делуваат на здравјето.

Прочитај повеќе

Сезонско освежување: Сладолед од праски

Слободен печат

Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!

Слободен Печат

Бидете задоволни со својот надворешен изглед: Подгответе уникатен коктел за слабеење од само две состојки

Слободен печат

Застрашувачки фотографии покажуваат како се шират капките од заразените од вирусот ако не носите заштитна маска! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наједноставен начин за чистење на семките од вишните или црешите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог – Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Оливер Драгоjевиќ би му аплаудирал: Слушнете ја „Ноктурно“ во изведба на големиот талент Васил Ангелов! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа – Направете го сами!

Слободен печат

Дневен хороскоп за 4-ти јули!

Васко Спасоски

Јована Јоксимовиќ се повлекува од тв-екраните… (ФОТО)

Васко Спасоски

Евтин и безбеден лек против шеќерната болест е новото оружје против коронавирусот? (ФОТО)

Васко Спасоски