1.1 C
Скопје

Што да се засади во октомври? Насади сега, уживај во пролетта!

Есенската градина може да биде покорисна од летната. Дефинитивно бара помалку внимание, помалку наводнување и нема плевење.

Еве што можете да посеете и засадите во октомври, за да можете да уживате во плодовите за време на рана пролет.

Фото: Ансплеш

Лук

Еден од најстарите култивирани растенија. Лукот се споменува во кинеските записи од пред 5000 години.

Оптималниот рок за садење лук е втората половина на октомври. Бидејќи лукот од семе е подложен на патогени микроорганизми, па затоа експертите препорачуваат да се користи само сертифициран материјал за садење. Лукот сака плодна, лесна почва со доволно влага. Исто така, важно е да се знае дека најдобро успева по компири, зелка, моркови, тиквички, зелена салата и краставица.

Прочитајте и...  Ново истражување: Многу луѓе веќе имаат одреден степен на имунитет на ковид-19, еве зошто

Кромид

Можете да засадите кромид на есен од садници и со садење арпаџик. Ако одберете садници, засадете ги на почетокот на октомври, кога садници имаат 3-4 лисја. За да добиете млад кромид на пролет, садењето арпаџика мора да се направи во октомври. Постојат неколку видови на кромид, а омилена есенска сорта е сребрениот кромид, кој може многу лесно да се одгледува во есенскиот период бидејќи е отпорен на студ.


Грашок

Со есенска сеидба на грашок се постигнува повисок и поквалитетен принос. Најповолен период за неговото садење е средината на октомври, односно втората половина на октомври. За садење во овој период, треба да изберете сорти што се од подоцнежен вегетациски период, бидејќи на тој начин нема да има штета на растенијата.

Прочитајте и...  Трик кој успева секој пат: Еве како успешно да ги отстраните дамките од лак за нокти од облеката!

Магдонос

Магдоносот дава најдобри резултати ако е засаден од садници, а идеално време за садење садници во земја се октомври и ноември. Магдоносот е многу отпорна фабрика и може да издржи мраз и температура до минус 20 степени.

Исто така, октомври е вистинското време да посадите и некои убави есенски цвеќиња. Постојат многу видови што можете да ги посадите на есен, кои ќе започнат да цветаат во рана пролет.


Луковици

Во октомври е одличен месец за да посадите и луковици како зумбули, нарциси, лалиња, визибаба и анемони. Тие можат да растат во саксии, во леи со сезонско цвеќе, под дрвја или на тревници.

Луковиците имаат подземни органи што им овозможуваат да преживеат во различни временски услови, бидејќи тие им служат за складирање храна. Почвата треба да биде растресита и пропустлива и потребно е да се отстранат сите плевели.

Прочитајте и...  Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Совет плус: Сите видови зелена салата најдобро растат за време на есента. Затоа, изберете ја сортата што ви се допаѓа и можете слободно да ја посеете сега. За еден месец, ќе уживате во свежа, зелена салата од вашата градина.

Поврзани вести

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

4 хороскопски знаци на кои им претстои период исполнет со среќа и успеси според ѕвездите

Слободен печат

Редок камен со необична сличност со „Cookie Monster“ со вредност од 10.000 долари

Слободен Печат

Лидија Вукичевиќ за Риалда Кадриќ: „Таа беше прекрасна и ведра личност“

Слободен печат

Остави Коментар