Tag : октомври

Вести Македонија

ЛДП: Ги повикуваме лидерите на партиите изборите да ги закажат за октомври

Слободен печат
Либерално-демократската партија ги повикува политичките партии на утрешната лидерска средба да ги одложат парламентарните избори кои треба да се одржат на 12-ти април и да...
Вести Свет

Франција: Експретседателот Саркози во октомври ќе биде изведен пред суд поради корупција

Слободен печат
За првпат во Франција поранешен претседател биде изведен пред суд за корупција, во дело против Никола Саркози за афера откриена со телефонско прислушкување. Судскиот процес...
Вести Економија

Намалена каматната стапка на кредитите

Слободен печат
Во октомври годинава продолжи трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и таа се сведе на ниво од 5,05 проценти, додека просечната...
Вести Економија

Трошоците за живот пониски во октомври

Слободен печат
Трошоците на живот во октомври во однос на септември годинава се намалени за 0,01 процент, а цените на мало за 0,5 проценти. Споредено со октомври...
Вести Македонија

Неочекувано топол и сув октомври: Температурите значително повисоки, 19 дена било над 20 степени

Слободен печат
Деветнаесет дена во октомври биле со температура над 20 степени, а средномесечните просечни температури се повисоки за 2,4 степени во однос на просекот од 1981...
Вести Свет

Октомври е најжешкиот месец регистриран досега на планетава

Слободен печат
Октомври годинава е најжешкиот октомври досега регистриран на планетата, соопшти денеска европската Служба за климатски промени Коперникус, истакнувајќи дека се работи за петти последователен месец...
Вести Македонија

Кривичниот суд до октомври годинава решил околу 60 отсто од предметите

Слободен печат
Во Основниот кривичен суд Скопје од почетокот на годинава до сега се решени 62,3 отсто од вкупниот број на предмети. Според статистиката на Судот, од...
Еспресо Хороскоп

Хороскоп за 28 октомври 2019 – Близнаците со успех на деловното поле, Шкорпиите ќе бидат повредени

Слободен печат
Овен Избегнувајте ја личноста која внесува дополнителна нервоза во вашето опкружување. Потребно е подобро да ги разбирате работите кои партнерот сака да ги премолчи. Подадете...
Еспресо Хороскоп

Хороскоп за 19 октомври, сабота – Биковите треба да побегнат од монотонијата, а Водолиите да ризикуваат

Слободен печат
Овен Овој ден премногу брзо ќе се одлучите за нешто во што ни самите не сте уверени. Можеби ќе ви успее, но вашите можности се...
Еспресо Хороскоп

Хороскоп за 17 октомври, четврток

Слободен печат
Овен Ќе ги претставите своите идеи на вистинскиот начин и ќе добиете одобрение од надредените. Во љубовта ќе влезете во флерт со некоја интересна личност....