Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Истакна дека се чувствува како затвореник и дека ја замолил амбасадата за помош, но не можела да му организира повратен лет.

Туристот од Естонија, Роман Трофимов, вели дека поради пандемијата од коронавирус веќе 110 дена живее на празен аеродром на Филипини.

Година дена штедел за патување од соништата, меѓутоа, сега е заробен на аеродромот зошто Манила воведе посебни правила во текот на борбата со коронавирусот.

Патувал во југоисточна Азија кога почна воведувањето на карантин, и тврди дека му е одземен пасошот.

Во бизарната сага која потсетува на познатиот филм „Терминал“ со Том Хенкс, Естонецот за странските медиуми рече дека со месеци јаде и спие на аеродромот. Личната хигиена ја одржува во тоалетите, иако до сега веќе има долга брада и коса, а персоналот го снабдува со храна и грицки.

Тој сподели и фотографии од своите „оброци“, на кои се шишиња вода и чоколади. Речено му е дека мора да остане таму додека не се сменат правилата на карантинот.

Прочитајте и...  Трајанов: ДИК не достави покана до новоизбраните пратеници, туку до овластените предлагачи на партиите и коалициите

Трофимов апелира да го спасат од аеродромот, на кој се наоѓа од 20. март, откако стигнал со летот од Бангкок.

Очајниот турист моли за помош и вели дека аеродромот изгледа како град на духови – персоналот ретко го гледа, а повеќето авиони се приземјени.

Како што вели, спие на металните столици и студениот под на аеродромот.

На крајот конзулатот на Естонија успеа да му помогне за биде префрлен во патничкиот салон на 1. април.

Истакна дека се чувствува како затвореник и дека ја замолил амбасадата за помош, но не можела да му организира повратен лет.

После многу перипетии, на Трофимов му било соопштено дека конечно ќе се врати во Талин на 8 јули.

Прочитајте и...  Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

 

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат