Шарец: Треба да се запрашаме дали сакаме Словенија на Орбан или суверена Словенија

Премиерот во оставка обвини повеќе политичари дека наместо да ги решаваат проблемите на граѓаните тие повеќе работат да си обезбедат подобри позиции за нив.

Словенечкиот премиер во оставка Маријан Шарец, на социјалните мрежи коментирајќи ги актуелните случувања во земјата порача сите треба да се запрашаат дали сакаат, како што напиша Словенија на Орбан или пак суверена Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Овој став Шарец го изнесе по пишувањата на словенечките медиуми за наводниот начинот на кој се финансира партијата на Јанез Јанша СДС (Словенечка демократска партија) и медиумите блиски до нив.

Тој апелираше сите политички чинители наместо да разговараат кој каква позиција ќе добие и кој во кое Министерство ќе влезе, да се запрашат за кого ќе работи Владата.

– На кого таа влада ќе биде подредена ако медиумите блиски до СДС (ниту од СДС не го демантираат тоа) се финансираат од Унгарија? – напиша Шарец.

Прочитајте и...  Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Премиерот во оставка обвини повеќе политичари дека наместо да ги решаваат проблемите на граѓаните тие повеќе работат да си обезбедат подобри позиции за нив.

Инаку, вчера лидерот на СДС, Јанез Јанша изјави дека е задоволен како се одвиваат преговорите за состав на ново мнозинство, а со тоа и нова Влада. Пред новинарите изјави дека имаат слични погледи со можните идни коалициони партнер, за приоритетите на Словенија и кои проблеми би требала да ги решава идната Влада под негово раководство.

Шарец од друга страна инсистира на предвремени парламентарни избори со цел да се формира нова стабилна Влада.

Редовните парламентарни избори се за две и пол години.

Прочитај повеќе

Грција од 15 јуни ги отвора границите за Македонците

Слободен печат

Вархеји: Очекувам фер избори во Србија

Слободен печат

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето и партиското профитерство на Чулев и Мицкоски

Слободен печат

Од 1 јуни летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг”-Скопје

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

Слободен печат

Уапсена поранешната градоначалничка на Книн

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ако не се продолжи вонредната состојба, ДИК во недела ќе заседава

Русија: Јутјуб е контролиран од САД

Слободен печат

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Слободен печат

Србија во понеделник ќе ја отвори границата со Бугарија

Слободен печат

СКАНДАЛОЗНО Не седат во самоизолација и заразуваат нови луѓе со Ковид-19

Мирослава Бурнс

Пауновски: Угостителите и гостите се однесуваат како во времето пред пандемијата, ќе следат казни (ВИДЕО)

Слободен печат