Серија А: Рома го чека Пандев, Несторовски домаќин на Милан - Слободен печат

Серија А: Рома го чека Пандев, Несторовски домаќин на Милан

Во новата сезона ќе имаме вкупно тројца Македонци (барем засега, доколку Александар Трајковски не направи трансфер летово во Серија А).

Стандардниот Горан Пандев, играчот на Џенова, летово Елиф Елмас го засили вицешампионот Наполи, а Илија Несторовски потпиша за Удинезе.

Елмас со Наполи гостува кај Фиорентина, Пандев со Џенова оди кај Рома, а Несторовски со Удинезе е домаќин на Милан.

ЦЕЛИОТ РАСПОРЕД ЗА СЕЗОНАТА 2019/2020 ВО ИТАЛИЈАНСКАТА СЕРИЈА А МОЖЕТЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА

Бранителот на трофејот, составот на Јувентус ќе има незгодно гостување на стартот кај Парма.

Серија А, 2019/20

1. коло, двојки:

Каљари-Бреша
Фиорентина-Наполи
Верона-Болоња
Интер-Лече
Парма-Јувентус
Рома-Џенова
Сампдорија-Лацио
Спал-Аталанта
Торино-Сасуоло
Удинезе-Милан

Веќе во второто коло (1 септември 2019) ќе го имаме најголемото дерби, Јувентус пред своите навивачи ќе игра против Наполи, а внимание ќе привлече и градската римска пресметка меѓу Лацио и Рома.

Сезоната официјално ќе започне на 24/25 август 2019 година, а ќе заврши на 24 мај 2020 година.

Три кола ќе се играат в среда, поточно на 25 септември 2019, 30 октомври 2019 и 22 април 2020.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

16 − nine =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат