Серија А повторно интересна: Лукаку, Де Лихт, Рибери, Елмас, Несторовски..!

В сабота ќе стартува новата сезона во најсилната италијанска фудбалска лига, првиот натпревар е од 18.00 часот кога бранителот на титулата Јувентус гостува кај Парма, а од 20.45 часот Наполи на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас е гостин на Фиорентина.

facebook.com/SSCNapoli/

Избран е идеалниот тим најзвучни засилувања досега во летниот преоден рок во Италија, кои дојдоа од Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Баерн Минхен, ПСЖ, Атлетико Мадрид, потпишани договори со некои од најдобрите европски таленти што јасно говори дека многу порасна финансиската моќ на италијанските клубови.

Во формација „4-3-3“ на голманската позиција е Пау Лопез (Рома), потоа во одбранбениот дел Данило (Јувентус), Де Лихт (Јувентус), Годин (Интер) и Тео Ернандез (Милан). Во средниот ред Рабио (Јувентус), Шоне (Џенова) и Ремзи (Јувентус), а во нападот Лозано (Наполи), Рибери (Фиорентина) и Лукаку (Интер).

Прочитајте и...  Мората сака да го избегне Јувентус во Лигата на шампионите
Udinese Calcio

Освен нив, треба да се додаде дека пристигнаа уште бројни одлични играчи, меѓу нив и наши репрезентативци како Елиф Елмас (Наполи) и Илија Несторовски (Удинезе), со што се зголеми колонијата на наши фудбалери во елитата. Горан Пандев е веќе стандарден во редовите на Џенова.

Треба да се истакнат уште Балотели (Бреша), Нандез (Каљари), Рафаел Леао (Милан), Лазаро (Интер), Обианг (Сасуоло), Манолас (Наполи), Барела (Интер), Наинголан (Каљари), Спинацола (Рома), Манчини (Рома), Бенасер (Милан)…

Прочитај повеќе

Тодоров го избра конечниот список: Отпаднаа тројца дебитанти

Слободен печат

Рашфорд неизвесен и за Европското првенство

Слободен печат

Ванда провоцира: Не знам дали ќе живееме во Париз или Торино

Слободен печат

Барселона и официјално донесе играч кој ја чини повеќе од милион евра по натпревар

Слободен печат

Ужас во Мексико: Фудбалер уби судија за време на натпревар

Слободен печат

НБА легенда и на 64 години без проблем забива (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

11 − 9 =

Прочитај повеќе

На „Енфилд“ никому не му е пријатно, прашајте ги тие од Барселона

Слободен печат

Вечерва половина жители на Бергамо ќе бидат на „Сан Сиро“

Слободен печат

Сориано до УЕФА: Не се точни обвиненијата за Сити!

Слободен печат

Исплатени премиите за пласман во квалификациите на ЕП 2021

Слободен печат

КОМИЧНО: Можеби затоа Арсенал и Јуве се откажаа од потписот на Курзава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед го продава Погба за „само“ 50 милион фунти?

Слободен печат