Семејството на првата дама на Парагвај е исчезнато во урнатата зграда во Мајами

Сестрата на првата дама на Парагвај, Силвана Лопез Мореер, престојувала со сопругот и трите деца во стан на 10-тиот кат на облакодерот што се урна во два часот по полноќ во Сурфсајд, Флорида.

Парагвајското Министерство за надворешни работи објави дека не е познато каде се шестмината Парагвајци кои биле во облакодерот што се срушил.

Роузи Сантана, сопственичка на стан во делот на облакодерот што се урна во Сурфсајд, објави видео на Твитер снимено од надзорна камера.

Видеото од 13 секунди е снимено од камера активирана од сензорот за движење, а била инсталирана во двособниот стан во сопственост на нејзиното семејство на седмиот кат на облакодерот „Сурфсајд“.

“Тоа е нашиот стан, станот на моето семејство. Го напуштив станот вчера, секогаш ја вклучувам камерата кога ќе заминам и ова е снимката што ја добив. Камерата се вклучува кога сензорот открива движење. Тоа се случи, започнала да снима, а потоа врската се изгуби “, изјави таа за Си-Ен-Ен.

Сантана рече дека нејзиниот стан е еден од оние што се наоѓале во делот на облакодерот што се срушил: „Повеќе нема надеж за станот“.

Вашингтон пост: Се трага по 51 лице по уривањето на зградата во Мајами

Видео на денот